Rokowania skrajnych wcześniaków coraz lepsze

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Rokowania skrajnych wcześniaków coraz lepsze

Post autor: Asystentka »

Rokowania skrajnych wcześniaków lepsze niż przed dekadą


Ekstremalnie wcześnie urodzonym dzieciom coraz częściej udaje się przeżyć i uniknąć zaburzeń neurologicznych – informuje „New England Journal of Medicine”.

Badania naukowców z Duke University (USA) dotyczyły 4274 dzieci urodzonych pomiędzy 22. a 24. tygodniem ciąży (o masie 350-450 g).

W porównaniu z wcześniakami, które rodziły się dziesięć lat wcześniej, duży odsetek niemowląt nie wykazywał oznak umiarkowanego lub ciężkiego opóźnienia poznawczego i motorycznego (ruchowego). Autorzy badań uważają, że wynika to z lepszej opieki. Z objętych badaniem dzieci, które urodziły się w latach 2000 i 2003 przeżyło 30%, natomiast w przypadku dzieci urodzonych w latach 2008–2011 wskaźnik ten wzrósł do 36%.

Odsetek dzieci, które przeżyły i nie miały zaburzeń neurologicznych wzrósł z 16 do 20. Najlepsze wyniki dotyczyły dzieci urodzonych pomiędzy 23. a 24. tygodniem ciąży.

Wypowiadając się dla BBC, uczestnicząca w badaniach prof. Noelle Younge z Duke University uznała wyniki badań za „zachęcające”. Zaznaczyła jednak, że choć widoczna jest stała poprawa, nadal znaczny odsetek ekstremalnie wcześnie urodzonych dzieci nie przeżywa. Zaś zdrowie tych, którym uda się przeżyć bez znaczących zaburzeń, jeszcze w wieku dwóch lat jest bardziej zagrożone niż innych dzieci.

Prof. Michael Cotten, również z Duke University, uważa, że poprawę przyniosły zmiany kulturowe na oddziałach intensywnej terapii noworodka. W porównaniu z sytuacją sprzed 15 lat większy nacisk kładzie się na zapobieganie zakażeniom, bardziej promowane jest również karmienie mlekiem matki. Infekcje na oddziałach intensywnej opieki stały się rzadsze.

Eksperci uważają, że również szersze stosowanie steroidów u matek z ryzykiem porodu przedwczesnego przyczyniło się do zwiększenia przeżywalności i zmniejszenia ryzyka zaburzeń rozwoju.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post