Opryszczka wargowa

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
Asystentka

Opryszczka wargowa

Post autor: Asystentka »

Informacja o opryszczce wargowej

Opryszczka wargowa to chroniczna infekcja wirusowa charakteryzująca się okresowym występowaniem bolesnych, wypełnionych płynem pęcherzyków

w okolicach ust, nosa lub policzków. Opryszczkę wargową wywołuje wirus Herpes simplex typu 1 (w skrócie HSV-1).

Badania naukowe wykazują, że nosicielami wirusa HSV-1 jest aż 80% całej populacji. Ponadto około 90% ludzi powyżej 30 roku życia jest zakażonych tym wirusem. 20% osób zakażonych regularnie cierpi z powodu pojawiania się opryszczki wargowej.

Zupełne wyeliminowanie wirusa z organizmu nie jest możliwe. Okresy uaktywniania HSV-1 występują na przemian z okresami, gdy wirus pozostaje w stanie utajonym w komórkach nerwowych zwanych zwojami nerwowymi. Kiedy wirus się uaktywnia, przemieszcza się wzdłuż nerwu na powierzchnię skóry próbując namnażać się w jądrach komórkowych. U wielu osób objawy opryszczki w ogóle nie występują, mimo że ich komórki są zarażone wirusem. U niektórych ludzi jednak proces namnażania się wirusa niszczy zarażone komórki i powoduje powstawanie pęcherzyków lub nadżerek na skórze. Po wywołaniu objawów skórnych opryszczki wargowej wirus nie ginie, lecz pozostaje w organizmie.

Zakażenie wirusem opryszczki wargowej:

Uważa się, że do infekcji wirusem HSV-1 dochodzi najczęściej w okresie niemowlęcym i wczesnym dzieciństwie, a zakażona osoba może cierpieć przez całe życie z powodu regularnych nawrotów opryszczki. Mamy instynktownie przytulające niemowlęta narażają je na zainfekowanie, ponieważ wirus HSV-1 jest bardzo zakaźny. Z reguły jest on przenoszony podczas kontaktu fizycznego (na przykład podczas pocałunków albo przytulania), ale można się nim zarazić także poprzez picie z tej samej szklanki czy butelki. Wirus rozprzestrzenia się od początkowej fazy rozwojowej opryszczki wargowej, która charakteryzuje się uczuciem mrowienia, pieczenia lub swędzenia, aż do fazy gojenia, kiedy to strup znika. Może być przenoszony przez zakażoną osobę, nawet jeśli nie występują u niej żadne objawy. Chociaż wirus HSV-1 najczęściej atakuje usta, nos i brodę, może zostać przeniesiony na inne części ciała: oczy, palce i narządy płciowe.

Czynniki sprzyjające powstawaniu opryszczki wargowej:

Nie wyjaśniono ostatecznie dlaczego dochodzi do uaktywnienia się wirusa HSV-1, ale powszechnie uważa się, że powstawaniu opryszczki wargowej sprzyjają: ekspozycja na promieniowanie słoneczne, stres, niska temperatura, gorączka, przeziębienie/grypa, zmęczenie, działanie hormonów, menstruacja.

Fazy rozwojowe opryszczki wargowej:
Faza 1 : mrowienie
Faza początkowa, charakteryzująca się uczuciem pieczenia lub mrowienia wokół ust lub nosa.

Faza 2: powstawanie pęcherzyków
Po dwóch, trzech dniach pojawia się pierwszy widoczny objaw opryszczki
w postaci skupiska pęcherzyków na skórze.

Faza 3: pękanie pęcherzyków/tworzenie się nadżerek
Podczas tej fazy dochodzi do pękania pęcherzyków, co prowadzi do powstawania płytkich, czerwonawych nadżerek. Jest to najbardziej bolesna i zakaźna faza opryszczki wargowej.

Faza 4: tworzenie się strupa
W tej fazie powstaje suchy strup o brązowym zabarwieniu. Gdy pęka, pacjent odczuwa dyskomfort z powodu swędzenia, pieczenia oraz krwawienia.

Faza 5: gojenie
Jeśli powstanie strup, odpadnie on w czasie fazy gojenia.

Sposoby zapobiegania zakażeniu:

Można próbować zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa i zakażaniu innych osób unikając dotykania opryszczki, myjąc ręce natychmiast po każdorazowym dotknięciu zmiany chorobowej, unikając pocałunków i picia napojów z tego samego naczynia co chora osoba, a przede wszystkim zakrywając i chroniąc zmienione chorobowo miejsce.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post