Zioła źródłem zdrowia

Książki dla lekarzy,studentów,pacjentów pomocne w poznaniu leczenia i chorób
Asystentka

Zioła źródłem zdrowia

Post autor: Asystentka »

Lecznicze właściwości ziół odkrywano przez wieki, a zgromadzone wiadomości przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie ustnie lub w postaci zielników. Bujny rozwój zielarstwa w Europie skończył się wraz z wiekiem XVII. W wieku XIX, stuleciu postępu, wraz z rozwojem chemii rozpoczęto badania roślin leczniczych i występujących w nich związków czynnych. Synteza wielu związków czynnych, pozyskiwanych dotąd tylko z roślin leczniczych, doprowadziła do chwilowego załamania się ziołolecznictwa. Z czasem przekonano się jednak, że leki pochodzenia roślinnego działają łagodniej, są zazwyczaj mało toksyczne i bezpieczniejsze ze względu na brak działania ubocznego. Ponowny rozwój ziołolecznictwa nastąpił po H wojnie światowej. Dziś zioła lecznicze na całym świecie są szeroko stosowane w medycynie. W lekospisach wielu krajów zajmują równoprawne miejsce obok leków chemicznych.
Autorzy niniejszej książki jako cel założyli sobie zapoznanie Czytelników, w możliwie szerokim zakresie, z roślinami leczniczymi i ich znaczeniem dla człowieka. Być może zachęci to Czytelników do zbioru lub uprawy ziół na własne potrzeby, a może nawet na potrzeby przemysłu zielarskiego i lecznictwa. W książce opisano 200 gatunków roślin i otrzymywanych z nich surowców zielarskich. Wśród nich znajdują się zioła występujące w kraju oraz zioła zaaklimatyzowane i uprawiane w Polsce. Opisano również najczęściej stosowane w przemyśle farmaceutycznym rośliny z innych stref klimatycznych. Są to zioła stosowane zarówno w postaciach najprostszych (pojedyncze zioła, mieszanki ziołowe), jak i używane do produkcji leków w aptekach i przemyśle farmaceutycznym. Opisano też zioła, które z różnych względów nie są już stosowane w medycynie oficjalnej oraz gatunki dopiero wprowadzane do lecznictwa.
Część wstępna, poprzedzająca opisy ziół, ma na celu przypomnienie podstawowych wiadomości o budowie morfologicznej roślin, aby ułatwić Czytelnikom korzystanie z opisów poszczególnych gatunków. Omówiono w niej również grupy związków chemicznych (związków czynnych) najczęściej występujących w roślinach, co umożliwi zrozumienie oddziaływania ziół i leków ziołowych na organizm człowieka.

Opisy ziół zawierają: polską i łacińską nazwę gatunku, nazwę rodziny botanicznej oraz najczęściej używane synonimy lub nazwy regionalne. Następnie miejsca najczęstszego występowania roślin, zasady zbioru i podstawowe dane dotyczące uprawy. Czytelnik pragnący uprawiać te rośliny powinien jednak sięgnąć do szczegółowych źródeł, np. do „Poradnikaplantatora ziół". Bardziej wyczerpująco niż sposób uprawy opisano zasady zbioru, suszenia i przechowywania surowców zielarskich, tak abv zebrane zioła w jak największym stopniu zachowały właściwości lecznicze. Wymieniono też najważniejsze związki chemiczne występujące w surowcu. Omówiono działanie tych związków i zastosowanie danego surowca w medycynie dawnej, w lecznictwie ludowym i obecnie w medycynie oficjalnej, oraz przydatność w innych dziedzinach życia, takich jak: gospodarstvo domowe, przemysł spożywczy, kosmetyka itp. W identyfikowaniu ziół w znacznym stopniu powinny pomóc rysunki zamieszczone przy każdym opisie. Rośliny, które wykazują silne działanie na organizm człowieka i mogą być przyczyną zatruć - specjalnie oznaczono.
Wiadomości zawarte w opisach poszczególnych gatunków roślin w sposób syntetyczny zebrano w dwóch tabelach. W pierwszej podano działanie lecznicze ziół, w drugiej informacje dotyczące roślin i zbioru surowców.
Należy zauważyć, że dawki podane w tabeli są dawkami średnimi, zale-canvmi przez przemysł zielarski, zamieszczanymi zwykle na opakowaniach ziół. Trzeba jednak podkreślić, że dawkę leku, w tym również roślinnego, powinien w zasadzie określić lekarz, zależnie od schorzenia i stanu chorego. W razie podawania leków ziołowych dzieciom, dawki powinny być odpowiednio przeliczone, z uwzględnieniem wieku i masy ciała pacjenta.
Sposób przyrządzania ziółek (odwar, napar, maceracja) podano zgodnie z zaleceniami Farmakopei Polskiej IV, jednakże o wyborze właściwej postaci leku również powinien decydować lekarz. Książka zawiera też rozdział o mieszankach ziołowych (najczęściej stosowanej postaci leku roślinnego) produkowanych przez przemysł zielarski, z podaniem składu, działania i zastosowania. Tylko nieliczne zioła stosowane są w lecznictwie pojedynczo, zwykle zaleca się mieszanki ziół o pożądanym składzie, aby wykorzystując synergetyczne działanie zawartych w leku składników, osiągnąć jak najlepszy efekt terapeutyczny.
Szczególną uwagę zwracamy na, zamieszczony w końcowej części książki, rozdział o zasadach ochrony przyrody. Chcieliśmy zainteresować Czytelników tym ważnym zagadnieniem zarówno ze względów ochrony środowiska, jak i samego zielarstwa. Kolorowe rysunki roślin chronionych powinny w jeszcze większym stopniu ułatwić ich rozpoznanie w środowisku i zapobiec nieświadomemu niszczeniu. Książkę zamyka krótki rozdział na temat zastosowania ziół w gospodarstwie domowym i do celów kosmetycznych, gdyż zioła to nie tylko leki. Mają one również ogromne znaczenie w kuchni, poprawiają bowiem smakowe wartości i przyswajalność potraw oraz służą do pielęgnacji ciała.
Korzystanie z książki ułatwi skorowidz łacińskich i polskich nazw opisywanych gatunków.
Załączniki
ziola-zrodlem-zdrowia.jpg
ziola-zrodlem-zdrowia.jpg (14.65 KiB) Przejrzano 723 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post