Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja

Książki dla lekarzy,studentów,pacjentów pomocne w poznaniu leczenia i chorób
Asystentka

Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja

Post autor: Asystentka »

NOWOCZESNE METODY FIZJOTERAPII

Ekscytacje i niebezpieczeństwa trójkąta uda

Thomas Myers, tłum. Mariusz Kurkowski

Gdy jakąś okolicę ciała nazywa się strefą niebezpieczną, słusznie zwraca się uwagę na fakt, że możliwe jest spowodowanie uszkodzeń tej struktury w trakcie pracy z pacjentem. Jednak możliwość skrzywdzenia kogoś to nie to samo, co pewność. Mając odpowiednią wiedzę, można ograniczyć obszary dotąd znane z podwyższonego ryzyka i tym samym otworzyć nowe możliwości w efektywnym leczeniu.

Modelowanie i trening powięzi

Robert Schleip, tłum. Mariusz Kurkowski

Warto zacząć od prostego przykładu – w wyniku codziennego dwunożnego sposobu poruszania się człowieka powięź zewnętrznych stron uda wzmacnia się i wytwarza wyczuwalne dotykiem zgrubienie. W terminologii anatomicznej nazywa się je pasmem biodrowo-piszczelowym. Jednak gdyby dla odmiany człowiek spędzał taki sam czas, jeżdżąc konno, wówczas sytuacja byłaby odwrotna. Powięź kończyny dolnej po wewnętrznej stronie uda byłaby bardziej rozwinięta i mocniejsza

Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości w rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami równowagi i chodu

Sylwia Sztuce-Małasiewicz



Z PRAKTYKI GABINETU

Fizjoterapia i terapia manualna chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów ze szczególnym uwzględnieniem stopy

Dr Mateusz W. Romanowski

Dobór odpowiedniego programu fizjoterapeutycznego oraz technik manualnych uzależniony jest od stanu klinicznego chorego. Indywidualnie dobrana terapia okolicy stopy chorego z RZS będzie miała za zadanie: zmniejszyć odczucie bólu, zapobiegać deformacjom, korygować istniejące deformacje, utrzymać lub wzmocnić siłę mięśniową, zwiększyć zakres ruchu i poprawić grę stawową, poprawić równowagę ciała, poprawić sprawności ogólną. Indywidualnie dobrany program terapeutyczny przyniesie najwięcej korzyści choremu.

Terapia pasma biodrowo-piszczelowego

mgr Marcin Rosiński

Terapia każdego rodzaju dysfunkcji funkcjonalnej musi rozpatrywać ją zarówno na poziomie tkanek miękkich (napięcie mięśni, poziom elastyczności, napięcia w przegrodach mięśniowych, napięcia tkanki łącznej), jak i na poziomie szkieletowym (zaburzenia ustawienia stawów, ślizgu, przemieszczenia członów kostnych względem siebie). Na poziomie tkanek miękkich można mówić o osłabieniu mięśni odwodzących udo w stawie biodrowym. W fazie podporowej, gdy miednica otrzymuje jednostronne podparcie ze strony kończyny podporowej, generowany jest bardzo silny moment przywodzący (zwłaszcza podczas biegania, gdy po fazie lotu kończyna podporowa ze znaczną siłą ląduje na podłożu).

Fizjoterapia pacjentów w stanie wegetatywnym

mgr Monika Skomra, mgr Agata Glamowska

Istnieje kilka celów terapeutycznych, które należy sobie stawiać w codziennej pracy. Należą do nich działania profilaktyczne zapalenia płuc, profilaktyka odleżyn, przykurczów i zakrzepicy. Ponadto należy pracować nad poprawą percepcji oraz skupić się na funkcjach życiowych – nad rytmem wdechu i wydechu, dba się o to, by chory potrafił efektywnie kaszleć.

Diagnostyka różnicowa połączenia czaszkowo – szyjnego i górnego odcinka szyjnego C1/C2/C3

dr Piotr Godek
Załączniki
fizjoterpia-praktyczna.png
fizjoterpia-praktyczna.png (105.9 KiB) Przejrzano 418 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post