Czy ja mam nerwicę? szybko się denerwuję!

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
noris
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 12 lut 2017, o 19:28

Czy ja mam nerwicę? szybko się denerwuję!

Post autor: noris »

Już wcześniej podejrzewałam, że mam nerwice,ale teraz mam już praktycznie pewność. Od dawien dawna szybko i łatwo się denerwowałam, mam 26 lat i od niepamiętnych czasów, chyba tylko z dwuletnią przerwą obgryzałam paznokcie, mam też zespół niespokojnych nóg i stresuję się rzeczami, o których inni by nawet nie pomyśleli. Mam też nerwicę natręctw w postaci nawracających, obsesyjnych myśli, o których wiem, że są nieracjonalne, ale nie chcą się ode mnie odczepić i do tej pory rzadko, bo rzadko, ale jednak wywoływały u mnie ataki paniki...

Najgorzej jest teraz - moja najlepsza przyjaciółka, z którą byłam zawsze bardzo głęboko związana, właściwie z dnia na dzień i zupełnie nagle przeprowadziła się do Warszawy do chłopaka, bo znalazła tam pracę, której tutaj szukała od miesiąca - zawsze była tą bardziej otwartą na ludzi osobą, miała wokół mnóstwo znajomych, wyciągała mnie na imprezy etc., więc znaczna część mojego samopoczucia i życia towarzyskiego w Krakowie była związana z nią... Teraz wiem, że prawdopodobnie trochę tam zostanie, podejrzewam, że koło roku. Nadal będziemy się spotykać, bo oczywiście Kraków i Warszawa nie leżą na szczęście zbyt daleko od siebie, ale to nie będzie już to samo i nie będziemy mogły uczestniczyć w swoich życiach tak, jak to się dotychczas działo.

Muszę też tutaj przyznać, że w związku z tym odkryłam coś niepokojącego - zobaczyłam jak na dłoni (bo wcześniej wypierałam) ile mojego poczucia własnej tożsamości było związanego z jej (i nie tylko jej) aprobatą, obecnością i poświęcanym mi czasem. W dużym skrócie mówiąc: bez niej albo bez obecności innych moich przyjaciół (z których sporo mieszka, niestety, w innych miastach) nie czuję się w pełni komplementarną jednostką. O nich potrafiłabym mówić godzinami, ale o sobie już nie. Kiedy temat zbacza w rejony, które mnie niepokoją, szybko schodzę na temat tych znajomych i mówię np. "Ale X mówił, że takie rzeczy się zdarzają"... W ogóle bardzo często powołuję się na swoich przyjaciół i się na nich oglądam. Myślę, że jestem od nich uzależniona, ale problem leży oczywiście we mnie, nie w nich. Mam problem z cieszeniem się z samej siebie i zrelaksowanym spędzaniem czasu w swoim własnym towarzystwie, z samoakceptacją i postrzeganiem siebie jako odrębnej jednostki. Problem pewnie wziął się stąd, że jestem jedynaczką, wobec której rodzice byli zawsze nadopiekuńczy i nigdy się od nich nie oddzieliłam - w wieku 26 lat nadal z nimi mieszkam, bo robię drugie, zajmujące i płatne studia i nie mogłabym teraz pracować.

Od wyjazdu mojej przyjaciółki minęło niewiele, a ja już mam koszmary i ataki paniki - na ten obecny pomogły mi w tej chwili dwie dawki Persenu Forte. Wybieram się też na psychoterapię, sama tylko nie wiem, czy na jakiś konkretny rodzaj... Ale wydaje mi się, że behawioralna mogłaby mi pomóc? I może powinnam udać się do psychiatry po jakieś tabletki, bo te ataki paniki i ciągły niepokój wykończą mnie w czasie sesji. Myslalam,ze juz bedzie lepiej,ale budze sie wczesnie rano i nie moge uspokoic,zazywam mnostwo ziolowych srodkow na uspokojenie,ale nie moze tak dalej byc. Wiem,ze wielu z Was pewnie uwaza ze przesadzam i sami macie znacznie gorsze historie,ale naprawde jestem w kryzysie i jestem tym przerazona. Wczoraj bylam w Osrodku Interwencji Kryzysowej i na pon zapisalam sie do psychiatry,aktualnie szukam psychologa.
Czy to co mam to właśnie nerwica natręctw,lekowa czy też jeszcze coś innego? Pomóżcie, proszę
drTeresa

Re: Czy ja mam nerwicę? szybko się denerwuję!

Post autor: drTeresa »

Z tego, co pani napisała wynika, że faktycznie uzależniła się od przyjaciółki, znajomych i ich spojrzenia na życie, świat. Nie ma pani własnego zdania, bo do tej pory liczyło się zdanie innych. A przecież pani jest sobą i powinna pracować nad własnym wizerunkiem, nie porównując ani siebie do innych, ani przywołując wspomnienia, typu : ona by tak powiedziała. Powinna pani porozmawiać z rodzicami i opowiedzieć im o swoich problemach. Na pewno pomoże wizyta u psychologa, psychiatry, psychoterapia. Tylko specjalista po dokładnym wywiadzie i badaniach może stwierdzić na jaki rodzaj nerwicy pani cierpi i co będzie dla niej najwłaściwsze. Mieszka pani w dużym mieście, więc ze znalezieniem odpowiedniej placówki nie powinno nastręczać problemów.Proszę zrobić, to jak najszybciej, jeśli uważa pani, że sama sobie z tym nie poradzi.
Pozdrawiam.
Depresanum
Użytkownicy
Posty: 6
Rejestracja: 15 lut 2017, o 13:54

Re: Czy ja mam nerwicę? szybko się denerwuję!

Post autor: Depresanum »

Nerwica nie jest wyrokiem, o czym pamiętać powinny osoby dotknięte zaburzeniami, jak i ich bliscy. Powrót do satysfakcjonującego życia zapewnia farmakoterapia, ale przede wszystkim psychoterapia (indywidualna bądź grupowa). Pozwoli ona "przepracować" obszary konfliktowe, o których Pani pisze.
Begonia
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 19 lut 2017, o 07:40

Re: Czy ja mam nerwicę? szybko się denerwuję!

Post autor: Begonia »

Witaj.
Stresujące sytuacje które gdzieś w nas zostają często prowadzą do nerwicy lękowej. Twoje objawy właśnie na nią wskazują. Spróbuj pić meliskę, uzupełnić magnez (przy nerwach ulatuje nam bardzo szybko). Jeśli nie będzie pomagało idź do lekarza zrób badania, ekg a jeśli wszystko będzie w nich ok to chyba będzie czas pomyśleć o wizycie u specjalisty (psychologa). Pozdrawiam.
Psycholina
Doradca
Doradca
Posty: 96
Rejestracja: 11 gru 2015, o 19:08

Re: Czy ja mam nerwicę? szybko się denerwuję!

Post autor: Psycholina »

A może to żadna nerwica, tylko zwyczajna reakcja ne stres? Każdy człowiek ma w życiu różne sytuacje stresowe i musi nauczyć się z nimi radzić. Może spróbuj jakiegoś wysiłku fizycznego, żeby odreagować? Bieganie np.? Przed snem spacer na świeżym powietrzu i szklanka ciepłego mleka? Albo melisa? Spróbuj najpierw normalnych, dostępnych środków, zanim zaczniesz myśleć o nerwicy.
Pozdrawiam..
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post