Zespół suchego oka - ulga na wyciągnięcie dłoni

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Zespół suchego oka - ulga na wyciągnięcie dłoni

Post autor: Asystentka »

Wydaje się, że nowe podejście do leczenia zespołu suchego oka i przewlekle utrzymujących się ubytków nabłonka rogówki, w którym pacjenci przykładają nakłuty i krwawiący opuszek palca do oka, jest bezpieczne i skuteczne - wynika z badań przedstawionych przez dr. Shafiego Balala na XXXIV Zjeździe Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Zaćmy i Refrakcyjnej (European Society of Cataract & Refractive Surgeons, ESCRS).

"Nasze badanie obejmujące małą grupę chorych sugeruje, że krew z własnego nakłutego palca jest skuteczną, tanią, łatwo dostępną alternatywą w leczeniu zespołu suchego oka, a także przewlekle utrzymujących się ubytków nabłonka rogówki," powiedział dr Balal z Moorfields Eye Hospital w Londynie.

Zauważył, że terapia wydaje się działać dzięki temu samemu mechanizmowi, jak w przypadku innych produktów krwiopochodnych, takich jak surowica z własnej krwi czy osocze pozbawione płytek krwi, które wykazały obiecujące wyniki w badaniach klinicznych. Jednak, tych sposobów leczenia nie stosuje się powszechnie ze względu na koszty i czasochłonność wytworzenia produktów krwiopochodnych.

Natomiast uzyskanie kropli krwi z własnego nakłutego palca nie wymaga prawie żadnych kosztów. Metoda polega na umyciu rąk, sterylizacji własnego palca alkoholem i nakłucia opuszka palca - w taki sam sposób, jak czynią to diabetycy w celu zbadania glikemii - a następnie przeniesienia kropli krwi bezpośrednio ze swojego palca do dolnego załamka worka spojówkowego.

W badaniach dr. Balala udział wzięło 12 pacjentów z zespołem suchego oka i 3 chorych z utrzymującymi się ubytkami nabłonka rogówki, których leczono krwią z własnego palca cztery razy dziennie przez 8 tygodni. Następnie pacjentów obserwowano przez kolejne 4 tygodnie.

Po 8 tygodniach leczenia średni stopień barwienia rogówki według skali oksfordzkiej poprawił się z 3,67 do 2,33 (p <0,0001), czas objawowego przerwania filmu łzowego wzrósł z 5,24 sekundy do 7,71 sekundy, a wskaźnik Ocular Comfort Index poprawił się z 53.17 do 27 (p <0,001). Zanotowano też poprawę ostrości wzroku i wyników testu Schirmera, ale nie były one statystycznie istotne. Nie zaobserwowano żadnych powikłań takiego postępowania.

Cztery tygodnie po zakończeniu leczenia stopień barwienia rogówki według skali oksfordzkiej, wskaźnik OCI oraz czas przerwania filmu łzowego ponownie się pogorszyły. Natomiast przewlekle utrzymujące się ubytki nabłonka rogówki zostały wyleczone już po miesiącu leczenia - powiedział dr Balal.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post