Zmiany w standardach okołoporodowych nie do przyjęcia

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Zmiany w standardach okołoporodowych nie do przyjęcia

Post autor: Asystentka »

RPO: zmiany w standardach okołoporodowych nie do przyjęcia


Rzecznik Praw Obywatelskich zainteresował się sprawą zmian w standardach opieki okołoporodowej, które planuje resort zdrowia. Adam Bodnar uważa, że propozycja resortu zdrowia jest niezrozumiała i trudna do zaakceptowania.

Zgodnie z nowelizacją ustawy minister zdrowia może określić, w drodze rozporządzenia, standardy organizacyjne opieki zdrowotnej – a nie jak było dotychczas: standardy postępowania medycznego. Zmiany mają być wprowadzone najpóźniej przed końcem 2018 roku.

Zmiany zaszkodzą pacjentkom na oddziałach położniczych

W swoim wystąpieniu do ministra K. Radziwiłła, Rzecznik podkreślił, że uchylenie dotychczas obowiązującego modelu standardów, powoduje, że realizacja wypracowanych już uprawnień kobiet będzie zależała od decyzji konkretnego lekarza w szpitalu. - Dokonana zmiana ustawy o działalności leczniczej jest niezrozumiała i trudna do zaakceptowania, może bowiem w przyszłości niekorzystnie rzutować m.in. na prawa pacjentek przynależne kobietom ciężarnym i rodzącym – twierdzi RPO. Rzecznik podzielił też niepokój środowiska pacjentek i organizacji je wspierających, że likwidacja standardów obowiązujących na dotychczasowych zasadach spowoduje pogorszenie, i tak nie zawsze dobrej, sytuacji kobiet na oddziałach położniczych. cd...politykazdrowotna.com
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post