Klasyczne zmiany skórne u noworodków jako trudny problem w c

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Klasyczne zmiany skórne u noworodków jako trudny problem w c

Post autor: Asystentka »

Klasyczne zmiany skórne u noworodków jako trudny problem w codziennej praktyce klinicznej

prof. dr hab. n. med. Magdalena Czarnecka-Operacz1,2
lek. Anna Sadowska-Przytocka1
1Katedra i Klinika Dermatologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
2Pracownia Chorób Alergicznych Skóry, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Skóra noworodków różni się pod wieloma względami od skóry dorosłych, ponieważ znajduje się w stadium dojrzewania i dynamicznych zmian, a zatem jej niektóre funkcje są niedoskonałe. Szczegółowa ocena skóry w badaniu przedmiotowym noworodka powinna być wyjątkowo staranna, może bowiem dostarczyć wielu ważnych informacji ułatwiających rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości.
Wprowadzenie

Dermatologia dziecięca jest dziedziną interdyscyplinarną, która łączy wiedzę dermatologiczną, neonatologiczną i pediatryczną. Dokładna ocena skóry w badaniu przedmiotowym noworodka powinna być prowadzona szczególnie starannie, ponieważ może dostarczyć wielu cennych informacji ułatwiających prawidłowe rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości w zakresie dermatologicznym.

Dermatologia dziecięca jest niezwykle trudną dziedziną nauk medycznych i nawet dla doświadczonego dermatologa-wenerologa może stanowić niezaprzeczalne wyzwanie. Konieczna wiedza w tym zakresie to nie tylko dokładna znajomość podstaw dermatologii i wenerologii, w tym wszelkich odmian wykwitów i osutek skórnych, ale także wszystkich odmienności charakterystycznych dla pierwszego okresu życia dziecka, niezwykle trudnej diagnostyki różnicowej i dodatkowo szerokiej wiedzy teoretycznej oraz klinicznej z zakresu pediatrii i neonatologii.

Pojawianie się większości zmian skórnych u noworodków (wykwity pierwotne i wtórne) jest na szczęście związane z rozwojem łagodnych dermatoz, które wymagają jedynie leczenia preparatami miejscowymi lub intensywnej pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo. W przypadku niektórych stanów chorobowych wskazana jest jednak bezwzględnie jak najszybsza konsultacja dermatologiczna, a następnie stała i systematyczna opieka specjalisty dermatologa. Niewątpliwie pilnej konsultacji dermatologicznej wymagają zmiany dynamicznie rozwijające się i obejmujące coraz większe obszary skóry, którym towarzyszą dodatkowo rozmaite objawy ogólne. Przykładami mogą być: rozwój rozległego stanu zapalnego skóry (tzw. erytrodermia), szybko powstające pęcherze, rozległe oddzielanie się naskórka od skóry właściwej (spełzanie naskórka), a także dynamiczne pojawianie się obrzęku skóry w postaci bąbli pokrzywkowych lub obrzęku naczynioruchowego bądź też powstawanie rozległych wybroczyn na dużych obszarach skóry noworodka. Specjalistyczna konsultacja dermatologa-wenerologa jest bezwzględnie konieczna w przypadkach, gdy zmiany skórne utrzymują się przewlekle (nie ustępują po wdrożeniu podstawowych, logicznych zasad postępowania) i/lub nawrotowo, jak również zawsze, gdy procesem chorobowym objęte są też błony śluzowe.
cd...podyplomie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post