Ulgix Laxi lek,o działaniu przeczyszczającym, zmiękczający masy kałowe

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
Asystentka

Ulgix Laxi lek,o działaniu przeczyszczającym, zmiękczający masy kałowe

Post autor: Asystentka »

Preparat zawiera substancję: dokuzan sodowy
Lek dostępny bez recepty
Preparat o działaniu przeczyszczającym, zmiękczający masy kałowe.
Co zawiera i jak działa Ulgix Laxi?
Substancją czynną preparatu jest dokuzan sodowy, pochodna kwasu sulfonobursztynowego. Substancja ta jest anionowym związkiem powierzchniowo czynnym, ułatwiającym przenikanie wody w głąb mas kałowych poprzez zmniejszenie napięcia powierzchniowego. Prowadzi to do zwiększenie objętości mas kałowych, zmiany ich konsystencji i w efekcie do ułatwienia wypróżnienia. Preparat nie wpływa na perystaltykę jelit ani na częstość oddawania stolca czy czas pasażu treści pokarmowej w jelitach. Zwiększa wchłanianie licznych substancji rozpuszczalnych w tłuszczach, może hamować wchłanianie glukozy. Działanie preparatu występuje po 1–3 dniach jego stosowania.

Kiedy stosować Ulgix Laxi?
Wskazanie do stosowania preparatu obejmują:
· zapobieganie zaparciom i leczenie przewlekłych zaparć, w tym wspomagająco u chorych z guzkami krwawniczymi i/lub szczelinami odbytu oraz u osób, u których ze względu na stan zdrowia niewskazany jest zwiększony wysiłek przy oddawaniu stolca
· przygotowanie do zabiegów diagnostycznych i chirurgicznych.
Kiedy nie stosować tego preparatu?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Nie stosować jeżeli występują: nudności i wymioty, zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność jelit lub stany mogące prowadzić do niedrożności jelit (nagromadzenie mas kałowych, zapalenie jelit, zwężenie jelit, zrosty otrzewnowe, przepukliny, polipy, guzy), ostry ból brzucha o nieustalonej przyczynie, krwawienia z przewodu pokarmowego o nieustalonej przyczynie lub odwodnienie organizmu.
Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Ulgix Laxi?
Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Nie należy stosować preparatu długotrwale (dłużej niż 7–10 dni. Długotrwałe stosowanie może powodować brak reakcji na leczenie, osłabienie perystaltyki jelit i zwiększenie skłonności do zaparć.
Jeżeli wystąpią zaburzenia motoryki jelita grubego (widoczne jako zmiany nawyków dotyczących wypróżnień, np. zmiana częstości oddawania stolca lub jego konsystencji), które utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie należy skonsultować się z lekarzem; zmiany te wymagają diagnozy lekarskiej, ponieważ niekiedy mogą świadczyć o rozwoju nowotworu jelit.
Jeżeli po zastosowaniu preparatu wystąpi krwawienie z odbytnicy lub osłabienie motoryki jelit, prowadzące do utrudnienia lub niemożności oddawania stolca należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem; objawy te mogą świadczyć o poważnej chorobie jelit.
Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu:
· preparat zawiera sorbitol; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy nie powinny stosować preparatu.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Ulgix Laxi
Preparat ma postać kapsułek do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli i młodzież po 12. roku życia: 1–4 kapsułek (50–200 mg) na dobę.
Dzieci 6.–12. roku życia: 1–2 kapsułek (50–100 mg) na dobę.
Każdą dawkę leku należy popijać szklanką wody lub soku owocowego.
Działanie preparatu występuje po 1–3 dniach jego stosowania.
Czy można stosować Ulgix Laxi w okresie ciąży i karmienia piersią?
W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku.
Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w okresie ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią. Stosowanie preparatu w okresie ciąży jest dopuszczone wyłącznie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne i gdy w ocenie lekarza oczekiwane korzyści wyraźnie przeważają nad możliwym ryzykiem. Tylko lekarz może ocenić stosunek korzyści do ryzyka w Twoim przypadku!
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Nie należy stosować preparatu równolegle z:
· parafiną płynną (olej mineralny), ponieważ preparat zwiększa wychwyt oleju mineralnego przez układ limfatyczny (zwiększone stężenie występuje w węzłach chłonnych, błonie śluzowej jelita, w wątrobie i śledzionie) co prowadzi do stanów zapalnych i naciekania komórek wątroby
· dantronem (antrachinonowy lek przeczyszczający), ze względu na ryzyko zwiększonego wchłaniania i nasilenia działania dantronu, co może prowadzić do uszkodzenia wątroby
· droperidolem – możliwe sumowanie się niekorzystnych działań obu leków na serce, co może prowadzić do wydłużenia odstępu QT w zapisie EKG, zaburzeń rytmu serca a nawet do nagłego zatrzymania krążenia
· lewometadonem – ryzyko wydłużenia odstępu QT w zapisie EKG oraz zaburzeń rytmu serca
· glikozydami naparstnicy (np. digoksyna) – preparat, poprzez zmniejszenie stężenia potasu we krwi (hipokaliemia), może nasilać toksyczne działanie glikozydów nasercowych na serce
· kortykosteroidami, ze względu na zwiększone ryzyko hipokaliemii (zwłaszcza podczas długotrwałego stosowania obu preparatów)
· kwasem acetylosalicylowym, ze względu na ryzyko nasilenia niepożądanego działania kwasu acetylosalicylowego na błonę śluzową żołądka i dwunastnicy
· antybiotykami z grupy tetracyklin – możliwe osłabienie skuteczności działania antybiotyków
· lekami moczopędnymi – długotrwałe stosowanie leków moczopędnych i preparatu może nasilać ryzyko utraty potasu i ryzyko hipokaliemii.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Jak każdy lek, również Doculax może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Rzadko dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, gorzki smak w ustach, bóle w nadbrzuszu, bóle i kolki jelit, biegunki. Możliwe skórne reakcje alergiczne (wysypki).
Inne preparaty na rynku polskim zawierające dokuzan sodowy

Laxol (czopki)
Załączniki
f-ulgix-laxi.jpg
f-ulgix-laxi.jpg (8.78 KiB) Przejrzano 1217 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post