Czy zakwaszenie organizmu to groźny stan?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Czy zakwaszenie organizmu to groźny stan?

Post autor: Asystentka »

Zakwaszenie organizmu może być groźniejsze, niż myślisz
Wiśnia ma pH zasadowe, podczas gdy porzeczka – kwaśne. Podobnie owies i orkisz. Brzmi dziwnie? Sprawdź, dlaczego zakwaszenie organizmu może ci zaszkodzić i co zrobić, by przywrócić mu równowagę.

Dlaczego o zakwaszeniu organizmu zaczęło się mówić dopiero ostatnio? Powód jest prosty – nasi przodkowie w naturalny sposób utrzymywali równowagę zasadowo-kwasową organizmu. Dieta opierała się wtedy głównie na produktach zasadowych, takich jak kasze, ciemna mąka i warzywa korzenne – ziemniaki, marchewka, buraki czy pietruszka. Równoważyła je niewielka ilość produktów kwasowych, takich jak niektóre owoce, okazjonalny deser czy porcja mięsa. A to właśnie podczas trawienia pokarmów uwalniane są pierwiastki o właściościach kwaso - lub zasadotwórczych. I tak do pierwiastków kwasotwórczych należą przede wszystkim fosfor, siarka i chlor. Z kolei pierwiastki zasadotwórcze to wapń, sód, potas i magnez. W zależności od zawartości tych pierwiastków w danym produkcie można określić jego potencjalną zdolność do zakwaszania lub alkalizowania organizmu.

Dziś posiłki komponujemy zupełnie inaczej niż kiedyś. Większość najsilniej promowanych przez supermarkety produktów to te o niskim, kwasowym pH. Należą do nich wszystkie wysoko przetworzone desery, przekąski i gotowe dania a także mleko, cukier i wiele rodzajów mięsa. Gamę produktów zakwaszających uzupełniają powszechnie dostępne „na mieście” napoje – silnie kwasowa kawa, owocowe shake'i na mleku, piwo, wino, napoje energetyczne, słodzone soki czy napoje gazowane.
Jaki odczyn ma ciało?

Ludzki organizm ma (a przynajmniej powinien mieć) w większości odczyn alkaliczny – poza sokiem żołądkowym o odczynie kwasowym. Alkaliczny powinien być też odczyn krwi (idealnie mieszczący się w przedziale 7,5-7,45 pH). Jeśli odczyn krwi spada, organizm stara się zneutralizować kwasowość. Gdy taka sytuacja się przeciąga, układ krwionośny może stać się przeciążony a organy zakwaszone – bo minerały alkaliczne zostaną przetransportowane do krwi, by ją „wspomóc”. Przeciągające się zakwaszenie organizmu może powodować wiele poważnych chorób cywilizacyjnych z cukrzycą i otyłością na czele. Może być też odczuwalna mniej uciążliwie, za to stale i objawiać się gorszym samopoczuciem, ospałością czy problemami z koncentracją. Kwaśny odczyn wywołuje też częstsze infekcje grzybicze czy bakteryjne.
Zasady nie takie łatwe

Jak przywrócić równowagę zasadową organizmu? Oczywista odpowiedź brzmi: poprzez zmianę diety. Duże korzyści może przynieść zamienienie jej na bardziej naturalną. Dietetycy zalecają, by w 80 % jeść zasadowe warzywa, kasze, rośliny strączkowe, produkty z pełnej pszenicy i orkiszu, a 20 % diety skomponować z zakwaszającego nabiału, cukru, mięs czy owoców. Jednak nie zawsze łatwo jest intuicyjnie zakwalifikować produkty do którejś z kategorii: np. owies i jabłko ma zakwaszać, podczas gdy orkisz i cytryna działać odkwaszająco. Szczególnie dotyczy to produktów przetworzonych, które w składzie mają więcej, niż kilka pozycji. Istnieje też wiele produktów o odczynie lekko kwasowym, neutralnych czy średnio zasadowym.

Jak widać, pełne poznanie zasad diety odkwaszającej wymaga uwagi, ale warto się tym zająć. Dodatkowym wsparciem mogą być suplementy alkalizujące, choć niestety nie ma ich zbyt wiele na rynku. Przykładem odpowiedniego połączenia substancji potrzebnych przy diecie alkalicznej może być Alkaline Infusion Kiki Health na bazie witaminy C z aceroli i soku z cytryny, a także inuliny, sproszkowanego bambusa, potasu czy wapnia. Pomagają one naturalnie zachować optymalne pH ciała, są naturalnego pochodzenia co zapewnia im najlepszą wchłanialność.
źródło:biowitalni.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post