Diagnostyka wykwitów obrączkowatych u dzieci

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Diagnostyka wykwitów obrączkowatych u dzieci

Post autor: Asystentka »

Tłumaczył lek. Marcin Pustkowski
Konsultował dr hab. n. med. Wojciech Baran, prof. nadzw., Katedra i Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Skróty: ECM – rumień wędrujący, EM – rumień wielopostaciowy, GA – ziarniniak obrączkowaty, GKS – glikokortykosteroidy, HSV – wirus opryszczki zwykłej, KOH – wodorotlenek potasu, NLE – toczeń rumieniowaty noworodków, PR – łupież różowy Giberta, ZNL – zespół nadwrażliwości na leki

Reprinted with permission of SLACK Inc. from Patricia S. Todd, Timothy Orlowski and Wendy Schumacher-Kim (2015). A review of annular eruptions in children. Pediatric Annals, 44 (8): e199–e204.
Streszczenie
Skórne zmiany obrączkowate lub pierścieniowate charakteryzują się swoistą morfologią. Rozpoznanie rodzaju osutki ustala się na podstawie morfologii i rozmieszczenia wykwitów, a pomocna w tym procesie może być lista rozpoznań różnicowych przygotowana na podstawie tych kryteriów. W przypadku wielu chorób dermatologicznych uwzględnienie w różnicowaniu zakażenia, zjawisk o podłożu immunologicznym, procesów nowotworowych, etiologii fizykalnej oraz procesów idiopatycznych nie ogranicza myślenia diagnostycznego i prawdopodobnie pozwoli ustalić właściwe rozpoznanie. Kilka z tych kategorii omówiono w niniejszym przeglądowym artykule dotyczącym wykwitów obrączkowatych u dzieci.

Sześcioletni chłopczyk zgłosił się z rodzicami do poradni dermatologicznej z powodu osutki utrzymującej się od 6 tygodni pod prawym okiem. Według relacji na początku u dziecka pojawiły się czerwone guzki i nieznaczny świąd. W trakcie badania stwierdzono półkolisty, wyraźnie odgraniczony, różowy, nieznacznie łuszczący się obszar, złożony z niewielkich różowych grudek i głęboko osadzonych krostek. Zmiany obejmowały dolną prawą powiekę. Przygotowano preparat zawierający zeskrobiny skórne z „aktywnej” granicy tej zmiany, dodając do niego wodorotlenek potasu (KOH). W badaniu próbki pod mikroskopem optycznym nie ujawniono strzępek grzybni. Opierając się na mocnym klinicznym podejrzeniu powierzchownej grzybicy twarzy, rozpoczęto jednak empiryczne stosowanie ekonazolu w kremie, a zeskrobiny wysłano na hodowlę w kierunku grzybów. Wykryto w niej dermatofity. Osutka ustąpiła po 4-tygodniowej kuracji doustną gryzeofulwiną.
Wprowadzenie

Wykwity skórne o charakterystycznym obrączkowatym kształcie u dzieci można odróżniać na podstawie wielu wskazówek i analizy ich przyczyn (tab.). W ustaleniu dokładnego rozpoznania i zleceniu odpowiednich badań pomocne jest stwierdzenie, czy obserwowane zmiany są powierzchowne (np. łuski lub grudki), czy swoim wyglądem przypominają tarczę strzelniczą (w obrębie zmiany widoczne się obszary o innej barwie), czy zajmują ograniczoną powierzchnię i są pojedyncze, bardzo nieliczne, czy też rozsiane po całym ciele. W diagnostyce różnicowej wykwitów obrączkowatych należy uwzględnić ich możliwą etiologię, zwracając szczególną uwagę na wynikające z ich analizy dodatkowe wskazówki.
źródło;TU wypowiedź eksperta
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post