Lekarze wypowiadają opt-out

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Lekarze wypowiadają opt-out

Post autor: Asystentka »

Coraz więcej lekarzy wypowiada klauzulę opt-out. Problem dotyczy już przynajmniej kilkunastu szpitali - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". – Zaczyna się to od młodych lekarzy, którzy zwracają uwagę, że po studiach medycznych mają stawki niższe niż w McDonaldzie – mówi Joanna Matecka, wiceszefowa Porozumienia Rezydentów działającego w ramach Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Nie chcemy podawać nazw szpitali, ponieważ nie leży to w interesie naszych członków, ale np. w jednej z dużych placówek cały blok chirurgiczny wypowiedział opt-out. Do rezydentów dołączyli doświadczeni lekarze i nie było jak ułożyć grafiku dyżurów. Ostatecznie dostali nawet 250% podwyżki – informuje Matecka.

Jak zwraca uwagę Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, klauzula opt-out miała być rozwiązaniem czasowym. – Liczony od 1 sierpnia 2004 r. okres dostosowawczy miał wynosić aż 7 lat. Ale klauzulę wciąż się stosuje – wyjaśnia. Jego zdaniem jednak czasy się zmieniają i lekarze, zwłaszcza młodzi, coraz rzadziej będą się na opt-out godzić, m.in. ze względu na lepszą znajomość prawa medycznego.

– Sytuacja jest bardzo poważna, informowałem o niej Ministerstwo Zdrowia – mówi prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Umowy wypowiadali u niego ostatnio m.in. dziecięcy chirurdzy, neurochirurdzy, ortopedzi. – Nie jestem w stanie dać konkurencyjnych stawek w porównaniu z prywatnymi placówkami. A z drugiej strony specjalistów bardzo brakuje – podkreśla prof. Banach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post