Wprowadzenie jaja kurzego do diety dzieci z grupy ryzyka....

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Wprowadzenie jaja kurzego do diety dzieci z grupy ryzyka....

Post autor: Asystentka »

Czy wczesne wprowadzenie jaja kurzego do diety dzieci z grupy ryzyka rozwoju nietolerancji pokarmowej zapobiega rozwojowi alergii na jajo kurze?
Opracowała: lek. Katarzyna Anna Dyląg, Redaktor serwisu „Pediatria”

Alergia na jajo kurze (najczęściej białko, rzadziej żółtko) jest jedną z najczęstszych nadwrażliwości na pokarm wieku dziecięcego, dlatego w licznych badaniach podejmowano próby opracowania interwencji zapobiegających rozwojowi tej alergii u dzieci z grup ryzyka. W przeglądzie systematycznym opublikowanym przez ekspertów Cochrane, nie udowodniono skuteczności stosowania diety eliminacyjnej u matek karmiących piersią w zapobieganiu nietolerancji białka jaja kurzego (p. Białko jaja kurzego). Australijscy naukowcy przeprowadzili badanie, w którym oceniono, czy wczesne wprowadzenie jaja do diety zapobiega rozwojowi późniejszej alergii na ten pokarm?

Wyniki badania z randomizacją przeprowadzonego metodą podwójnie ślepej próby nie potwierdzają, aby wczesne wprowadzenie jaja kurzego do diety niemowląt z grup ryzyka rozwoju alergii zapobiegało rozwojowi IgE-zależnej alergii na jajo kurze.

Do badania kwalifikowano niemowlęta w wieku pomiędzy 4. a 6. miesiącem życia z grupy ryzyka rozwoju alergii (dzieci, u których matek stwierdzono alergię na co najmniej jeden aeroalergen). Kryteria wykluczenia obejmowały wcześniejsze wystąpienie wyprysku o charakterze atopowego zapalenia skóry. Dzieci przydzielono losowo do jednej z dwóch grup: 1) otrzymującej 0,9 g sproszkowanego, pasteryzowanego preparatu całego jajka (odpowiednik 0,4 g białek jajka dziennie, pół jajka tygodniowo) codziennie, do ukończenia 10. miesiąca życia lub 2) otrzymującej sproszkowany ryż o analogicznym zabarwieniu (grupa kontrolna).

Oceniano wystąpienie alergii na białka jaja kurzego (dodatni wynik próby prowokacyjnej z pasteryzowanym jajem kurzym w wieku 12 miesięcy i/lub dodatni wynik testu skórnego z alergenami jaja kurzego) oraz stężenie swoistych IgE przeciwko całemu jajku.

Nie stwierdzono różnic pomiędzy grupą otrzymującą preparat jaja kurzego a kontrolną w częstości występowania alergii IgE-zależnej (7% vs 10,3%; RR: 0,75 [95% CI: 0,48–1,17]). U dzieci, które otrzymywały preparat jaja kurzego częściej obserwowano reakcje alergiczne skutkujące koniecznością zaprzestania przyjmowania preparatu i rezygnacji z uczestnictwa w badaniu (6,1 vs 1,5%).

Wyniki badania wskazują, że wczesne wprowadzanie do diety jaja kurzego nie zapobiega rozwojowi późniejszej alergii na jajo kurze. W zgodzie z wynikami pozostają aktualne wytyczne żywienia niemowląt, które zalecają wprowadzanie jaja do diety w tym samym okresie, co inne produkty uzupełniające (p. Poradnik żywienia niemowląt: krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin).

Dr hab. n. med. Andrea Horvath oraz prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przypominają, że jajo kurze obok białek mleka krowiego jest jednym z najczęściej uczulających pokarmów.

cd...mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post