Mykofenolan mofetylu czy cyklofosfamid u chorych ze zmianami

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Mykofenolan mofetylu czy cyklofosfamid u chorych ze zmianami

Post autor: Asystentka »

Mykofenolan mofetylu czy cyklofosfamid u chorych ze zmianami śródmiąższowymi w przebiegu twardziny?
Opracował: dr n. med. Filip Mejza
Na podstawie: Tashkin D.P. i wsp.: Mycophenolate mofetil versus oral cyclophosphamide in scleroderma-related interstitial lung disease (SLS II): a randomised controlled, double-blind, parallel group trial. Lancet Respir. Med. 2016; 4: 708–719
Mykofenolan mofetylu czy cyklofosfamid u chorych ze zmianami śródmiąższowymi w przebiegu twardziny?

Przed opublikowaniem wyników tego badania standardowe postępowanie u chorych z zajęciem płuc w przebiegu twardziny polegało na stosowaniu cyklofosfamidu przez rok. Wykazano, że leczenie to opóźnia progresję zmian w płucach w stosunku do placebo. Wiąże się jednak z istotnymi skutkami niepożądanymi. W omawianym badaniu postanowiono sprawdzić, czy stosowanie mykofenolanu mofetylu przez 2 lata będzie się wiązać z podobnymi korzyściami co stosowanie cyklofosfamidu przez rok. Do badania kwalifikowano chorych z potwierdzonym rozpoznaniem twardziny z zajęciem płuc, w wieku 18–75 lat, z FVC 45–80% wn.

Chorych losowo kwalifikowano do grup, w których otrzymywali odpowiednio:

mykofenolan mofetylu (dawka docelowa 1500 mg 2 x dz.) przez 24 miesiące
cyklofosfamid przez 12 miesięcy, następnie placebo przez kolejne 12 miesięcy.

Badanie prowadzono metodą podwójnie ślepej, podwójnie pozorowanej próby, analiza ITT. Główny punkt końcowy to zmiana FVC (ocenianej jako odsetek wartości należnej).

Analizą objęto dane od 126 chorych (kobiety 74%, średni wiek 52 lata, średnia FVC 66% wn.) Po 24 miesiącach w grupie leczonej mykofenolanem mofetylu w porównaniu z grupą otrzymującą cyklofosfamid stwierdzono:

podobną wartość FVC. Zmiana w stosunku do wartości wyjściowej wynosiła odpowiednio 2,19%; 95%CI: 0,53–3,84 i 2,88%, 95%CI: 1,19–4,58. Nie stwierdzono istotnej statystycznie różnicy pomiędzy tempem zmian FVC w obydwu grupach. W dodatkowej analizie w obydwu grupach w ciągu 2 lat stwierdzono poprawę FVC w stosunku do wartości wyjściowych:
nieznamiennie mniejszy odsetek zgonów (odpowiednio 7% i 15%)
rzadsze występowanie powikłań hematologicznych (leukopenia odpowiednio u 4 chorych i 30 chorych, małopłytkowość u nikogo i u 4 chorych)
mniejszy odsetek badanych, którzy wycofali się z leczenia.

Autorzy wyciągnęli wniosek, że ponieważ nie stwierdzono istotnych różnic w skuteczności, a leczenie mykofenylanem mofetylu było bezpieczniejsze i lepiej tolerowane, może ono stanowić opcję preferowaną u pacjentów z zajęciem płuc w przebiegu twardziny.
źródło; mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post