Niepłodność u mężczyzn – kiedy problem robi się poważny?

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
Asystentka

Niepłodność u mężczyzn – kiedy problem robi się poważny?

Post autor: Asystentka »

Zawodna płodność mężczyzny, czyli jak po męsku wyjść z opresji

Niepłodność u mężczyzn to problem, który urasta dla nich do rangi katastrofy nuklearnej. Jednak posiadanie dziecka jest tak silnym pragnieniem wielu par, że panowie coraz chętniej zgłaszają się o pomoc do specjalistów. Mimo wstydu i krępacji, które im towarzyszą podejmują heroiczną walkę o potomstwo.

Problem niepłodności jest postrzegany przez mężczyzn zupełnie inaczej niż przez ich partnerki. Nie mają oni tak silnego instynktu, jak kobiety. Jest w nich mniej żalu, mniej emocji w ogóle. Nie oznacza to jednak, że niepłodność męska jest mniej kłopotliwa. Kiedy okazuje się, że kolejne starania o dziecko nie przynoszą efektów, w mężczyznach budzi się wola walki. Pierwotna, instynktowna, która każe im zrobić wszystko, by tę bitwę wygrać.

Niepłodność u mężczyzn – kiedy problem robi się poważny?

Niepłodność dotyczy zawsze pary. Nigdy jednego z partnerów. Nie można więc mówić o winie leżącej po jednej ze stron, lecz o niepłodności małżeńskiej czy też partnerskiej. Według Światowej Organizacji Zdrowia niepłodność, to niemożność zajścia w ciążę po roku regularnego współżycia bez stosowania żadnej antykoncepcji. Regularność stosunków oznacza 3-4 akty w ciągu tygodnia[1]. Problem niepłodności dotyczy około 10-15% par w Polsce. Przyczyna niepłodności partnerskiej w takim samym stopniu zależna jest od kobiet, jak i od mężczyzn. Natomiast jedynie w 20% zaburzona płodność dotyczy obojga.
Czy niepłodność męska, to choroba?

Zdecydowanie tak. Chociaż ma bardzo specyficzny charakter. Nie powoduje bólu fizycznego, nie prowadzi do kalectwa i nie zagraża życiu. Podstawową jej cechą jest brak dziecka w związku. Światowa Organizacja Zdrowia zalicza niepłodność do kategorii chorób społecznych, tj. przewlekłych, trudnych do wyleczenia i wymagających długiej oraz regularnej opieki lekarskiej. WHO szacuje, że niepłodność dotyczy około 10-18% par w wieku rozrodczym, czyli w wieku maksymalnej aktywności zawodowej, rodzinnej i społecznej. Jak podkreślają naukowcy „w ostatnich latach obserwuje się większą niż wcześniej liczbę par poszukujących pomocy w rozrodzie. Nie świadczy to jednak o znaczącym wzroście częstości występowania tego problemu, lecz prawdopodobnie o większej świadomości społecznej i lepszym dostępie do specjalisty z zakresu medycyny rozrodu[2]”.



Płodność mężczyzny – w czym właściwie tkwi problem?

Wyróżnia się niepłodność pierwotną i wtórną. Pierwsza z nich jest niezdolnością do zajścia w ciąże. Druga zazwyczaj kończy się ciążą z poronieniem. Aby stwierdzić obecność tzw. czynnika męskiego niepłodności zwykle wykonuje się przesiewowe badania nasienia. W pierwszej kolejności sprawdzana jest obecność plemników w ejakulacie. Jeśli ich poziom jest prawidłowy, weryfikuje się podstawowe ich cechy – liczbę, ruchliwość, morfologię oraz żywotność. Objętość oddanego nasienia nie powinna być większa niż 2 ml. Natomiast w 1 ml nie powinno być mniej niż 20 mln plemników, z czego ponad 25% musi wykazywać się dużą ruchliwością[3]. Jak wykazują liczne badania, aż w 40% za niepłodność u mężczyzn odpowiedzialna jest zmniejszona produkcja spermy, bądź obniżona jakość nasienia.

Wybrane przyczyny męskiej niepłodności

Pośród ponad 100 czynników, mających największy wpływ na niepłodność u mężczyzn, najczęściej wymienia się: czynniki środowiskowe, przebyte choroby, w tym choroby weneryczne, zaburzenia hormonalne i nieprawidłowy styl życia. Niepłodność męska często jest konsekwencją siedzącego trybu życia, otyłości, przegrzanych jąder, nadmiernego spożycia alkoholu, szkodliwych warunków w pracy, a nawet palenia papierosów. Z raportu badań społecznych przeprowadzonych w 2015 roku wynika, że Polacy nie zdają sobie sprawy z czynników wpływających na jakość ich nasienia. Przykładowo aż 1/3 polskich mężczyzn nie ma pojęcia o negatywnych dla jakości nasienia skutkach stresu i taka sama liczba badanych nie zna szkodliwego wpływu papierosów na nasienie[4].

Ostateczna bitwa, czyli jak poprawić jakość nasienia

Co jest więc najlepsze na płodność mężczyzny? Na pewno zmiana stylu życia. Aktywny wypoczynek i redukcja wagi. Zerwanie z nałogami oraz dieta niskotłuszczowa, bogata w owoce i warzywa. Ale także suplementacja witaminami A, C, E oraz cynkiem i selenem. Kiedy niemożliwe jest stosowanie codziennie właściwej diety, warto sięgnąć po preparat zawierający w swoim składzie wspomniane składniki, np. Parenton. To skuteczne tabletki na płodność dla mężczyzn, które mają pozytywny wpływ na poziom męskiej płodności i funkcje rozrodcze. Oparte na naturalnych składnikach, które wspomagają proces spermatogenezy. Szparag groniasty korzystnie wpływa na męską potencję i płodność. Maca pozwala zachować naturalną aktywność seksualną. Traganek błoniasty stymuluje ruchliwość plemników. Cynk pomaga w utrzymaniu prawidłowej płodności i funkcji rozrodczych. Kadzidłowiec ma pozytywny wpływ na męskie zdrowie seksualne. Szafran uprawny podnosi libido, wzmacnia erekcję i przyczynia się do zwiększenia produkcji spermy. Selen przyczynia się do właściwego przebiegu spermatogenezy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post