Jakie leczenie w rozpoznaniu; łuszczycowe zapalenie stawów?

Choroby reumatyczne, zwyrodnienia układu kostno-stawowego, stany zapalnymi tkanki łącznej, rozpoznanie, leczenie oraz zapobieganie.
Asystentka

Jakie leczenie w rozpoznaniu; łuszczycowe zapalenie stawów?

Post autor: Asystentka »

Pytanie nadesłane na stronę Medycyna Praktyczna - Reumatologia - serwis dla lekarzy

Szanowni Państwo,
chciałbym zapytać o leczenie łuszczycowego zapalenia stawów. Na wstępie zaznaczam, iż nie jestem specjalistą reumatologiem. Kobieta, l. 83, choruje od lat na łuszczycę. W ciągu ostatnich lat doszło do niewielkich epizodów zapalnych stawów międzypaliczkowych i śródręcza. Lekarz prowadzący, specjalista reumatolog, stwierdził łuszczycowe zapalenie stawów. Podjęto leczenie metotreksatem, jednak pacjentka z powodu wystąpienia objawów związanych z podaniem leku, musiała odstąpić od dalszej terapii, lekarz nakazał natychmiast odstawić lek. Niestety nie wiem, jaką dawkę wtedy zastosowano. Na bóle stawowe przepisano meloksykainę Aglan 15 mg 1x1 wieczorem, lek ten chora przyjmowała od wielu miesięcy. Niedawno doszło do kolejnego nawrotu zmian w obrębie stawów dłoni. Ostatnio lekarz zdecydował o zastosowaniu metotreksatu w ampułkostrzykawkach 0,2 ml w dawce 50 mg/ml, przyjmowanego s.c. raz w tygodniu, a następnie po 3 dniach kwas foliowy 5 mg raz w tygodniu. Lekarz był świadomy reakcji pacjentki na lek w przeszłości, dlatego przepisał 4 iniekcje i obserwował, jak pacjentka zareaguje na lek. Proszę o ocenę zaproponowanego schematu leczenia (mimo że może niewiele informacji podałem) oraz odpowiedź, czy skojarzenie meloksykainy z metotreksatem to postępowanie bezpieczne i stosowane, zwłaszcza w odniesieniu do reakcji na sam metotreksat w przeszłości. Czy należałoby odstawić meloksykainę?
Proszę o odpowiedź i ewentualne potwierdzenie zasadności tego postępowania.
Z poważaniem, K. W.
Odpowiedź eksperta

Dr n. med. Renata Sokolik
Klinika Reumatologii, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
cd...TU wypowiedź eksperta
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post