Edukacja w cukrzycy typu 1 Poradnik dla dzieci i rodziców

Książki dla lekarzy,studentów,pacjentów pomocne w poznaniu leczenia i chorób
Asystentka

Edukacja w cukrzycy typu 1 Poradnik dla dzieci i rodziców

Post autor: Asystentka »

Wprowadzenie
Ocenia się, że na świecie żyje ponad 430 000 dzieci cierpiących na cukrzycę typu 1 (< 15. rż.), a każdego roku choroba ta jest rozpoznawana u kolejnych 65 000 młodych osób. W Polsce co roku cukrzycę typu 1 rozpoznaje się u ponad 1500 dzieci.
Cukrzyca jest chorobą, której nie można skutecznie leczyć bez zaangażowania pacjenta, rodziny oraz najbliższego otoczenia w proces terapii i samoopieki. Warunkiem dobrej kontroli cukrzycy i poprawy jakości życia jest jak najlepsza wiedza pacjenta oraz członków jego rodziny o chorobie, jej przyczynach, sposobach leczenia i odżywiania, a także o powikłaniach i zasadach samokontroli. Edukacja w cukrzycy opiera się na aktywnym udziale i współpracy pacjentów oraz ich rodzin z zespołem edukacyjnym. Po rozpoznaniu wiedza powinna umożliwiać powrót do takiego trybu życia, jak przed chorobą. Leczenie dziecka z cukrzycą typu 1 ma szczególne znaczenie, ponieważ powinno być tak prowadzone, aby zapewniało nie tylko prawidłowe wyrównanie metaboliczne, pełną sprawność fizyczną i intelektualną, ale równocześnie stwarzało możliwość uczestniczenia we wszystkich rodzajach aktywności życiowej na równi z rówieśnikami.
Pierwsze pytanie, które prawie zawsze zadają pacjent lub rodzina po ustaleniu rozpoznania, brzmi: dlaczego zachorowałem/zachorowałam na cukrzycę? Co spowodowało, że moja trzustka przestała produkować insulinę? Na te pytania obecnie nie otrzymamy zadowalającej odpowiedzi, ponieważ stan wiedzy medycznej nie pozwala całkowicie ustalić przyczyny cukrzycy typu 1. Najbardziej może przygnębiać informacja, że w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia konieczne jest podawanie insuliny kilka razy w ciągu doby, kontrolowanie stężeń glukozy i modyfikowanie sposobu odżywiania. Po rozpoznaniu cukrzycy otrzymujesz nowe przedmioty peny, glukometry, pompę insulinową; teraz będą Ci one pomocne w utrzymaniu zdrowia.
Chociaż w ostatnich latach w nauce osiągnięto olbrzymi postęp zarówno w zakresie sposobów terapii, jak i metod samokontroli cukrzyca nadal jest chorobą nieuleczalną. Pacjenci otrzymują nowe insuliny, coraz lepszy sprzęt do ich podawania oraz do samokontroli, jednak w celu poprawy własnego zdrowia musisz również stale zdobywać nowe informacje. Pamiętaj, że realizując ten cel, pacjent z cukrzycą musi ciągle pogłębiać swoją wiedzę o chorobie, regularnie ucząc się cukrzycy.
Pracując przez wiele lat z dziećmi i młodzieżą chorymi na cukrzycę typu 1, mogłam poznać wiele Waszych problemów, które musicie rozwiązywać każdego dnia. W niniejszym, przeznaczonym właśnie dla Was poradniku starałam się odpowiedzieć na te pytania, które najczęściej zadajecie, i to nie tylko po zachorowaniu, ale także podczas każdej wizyty w poradni czy klinice. Poradnik został opracowany w formie przypominającej rozmowę szkolenie, co czyni go łatwiejszym i w odbiorze, i w zrozumieniu problemów. Pytania w poradniku są zadawane przez Waszą koleżankę, która po zachorowaniu na cukrzycę typu 1 sukcesywnie pogłębia swoją wiedzę o chorobie. Na każde z tych pytań starałam się udzielić odpowiedzi pozwalających zarówno zrozumieć przyczynę wielu niepowodzeń czy nieprawidłowości, jak i skutecznie na nie reagować a to jest jeszcze ważniejsze.
Mam nadzieję, że wiedza zawarta w niniejszej książce pozwoli Wam poprawić stan zdrowia, ale przede wszystkim sprawi, iż cukrzyca nie będzie ograniczała Waszego życia, a rozwiązywanie codziennych problemów stanie się łatwiejsze.
Niniejszy poradnik dedykuję wszystkim moim pacjentom, a zwłaszcza tym najmłodszym Oli, Kasi, Tomkowi i Marcinowi.
Anna Noczyńska
Załączniki
poradnik-dzieci-rodzice.jpg
poradnik-dzieci-rodzice.jpg (3.29 KiB) Przejrzano 680 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post