Polki rodzą coraz później

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Polki rodzą coraz później

Post autor: Asystentka »

Statystyczna Polka rodzi dziecko w wieku ponad 29 lat – o 3 lata później niż w 2000 r. – To znak czasu – powiedział podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa prof. Stanisław Radowicki. Przyznał jednak, że „uzyskaliśmy spadek umieralności okołoporodowej w ciągu 10 lat o ponad 50%”.

– Żaden kraj na świecie tego nie dokonał – podkreślił prof. Radowicki. – Złożyło się na to wiele czynników – oceniła z kolei prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii, i wymieniła: „specjalizację z neonatologii, układ trójstopniowy opieki nad dziećmi, rozwój neonatologii światowej, determinację lekarzy, pomoc sprzętową Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. – Dołączyliśmy do Europy, ale wiele jest jeszcze do zrobienia.

Prof. Radowicki zwrócił uwagę na coraz późniejszy wiek, w którym Polki rodzą dzieci – średnio w wieku 29,2 lat. – Społeczeństwo się starzeje, kobiety przedkładają karierę zawodową nad prokreację – powiedział. – Optimum płodności to wiek od 25 do 29 lat, potem następuje spadek płodności. Jeśli kobieta ma więcej niż 35 lat, rośnie ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, stąd mój apel, aby u starszych pacjentek badać kariotyp.

Zdaniem prof. Helwich świadomość zdrowotna Polek wciąż pozostawia wiele do życzenia. Przypomniała, że aktywne seksualnie kobiety w wieku prokreacyjnym powinny przyjmować stale kwas foliowy, co zapobiega powstawaniu wad wrodzonych cewy nerwowej u płodu, i że ciężarna bezwzględnie powinna pozostawać pod opieką lekarza przez cały okres ciąży.

Z powodzeniem jedną z takich wad rozwojowych – przepuklinę oponowo-rdzeniową – operują w łonie matki specjaliści w Klinice Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu (Śląskie). To jeden z nielicznych ośrodków na świecie prowadzących takie operacje.

Jak poinformował podczas konferencji konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii dziecięcej i operujący dzieci w Bytomiu prof. Janusz Bohosiewicz, od 2005 r. przeprowadzono już ponad 100 takich operacji, które dają zagrożonym niepełnosprawnością dzieciom szansę na większą sprawność, samodzielność i komfort życia.

Prof. Bohosiewicz podkreślił, że chirurgia płodu będzie się rozwijać. Wśród obiecujących zabiegów wymienił operowanie dzieci tuż przed przyjściem na świat: – Mam na myśli wyjęcie płodu z macicy i utrzymanie go jeszcze przez kilkadziesiąt minut na krążeniu płodowym, by wykonać potrzebną operację, która umożliwi życie temu płodowi. Dziecko wyjęte już z łona matki nie może już tam wrócić, macica zaczyna się kurczyć, ale dzięki temu ograniczamy konieczność stosowania aparatury medycznej.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post