Jak ograniczyć częstość zbędnych interwencji śródporodowych

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Jak ograniczyć częstość zbędnych interwencji śródporodowych

Post autor: Asystentka »

opinia ACOG
Eksperci American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) opracowali wytyczne zmierzające do ograniczenia częstości niepotrzebnych interwencji w czasie porodu i zapewnienia rodzącym możliwe największej satysfakcji z opieki okołoporodowej.
W dokumencie podkreślono, że w przypadku wielu powszechnie stosowanych procedur położniczych nie udało się wykazać dostatecznej przewagi korzyści nad ryzykiem.

Przedstawione rekomendacje odnoszą się do kobiet, u których ciążę i poród zakwalifikowano do grupy małego ryzyka, co w opinii autorów oznacza sytuację kliniczną, w której brak jest wyraźnych korzyści z przewidywanej interwencji medycznej. To indywidualna sytuacja kliniczna i rodzaj interwencji będą decydować o tym, czy mamy do czynienia z niskim ryzykiem śródporodowym.

Autorzy rekomendacji podkreślają, że ich celem nie jest ścisłe określenie ryzyka (duże vs małe), ale skłonienie osób prowadzących poród do uważnej selekcji i dopasowania interwencji do wymagań i preferencji rodzących.

Eksperci ACOG stoją m.in. na stanowisku, że u kobiet rodzących spontanicznie o czasie, z płodem w położeniu główkowym, można zastosować indywidualne podejście (w zależności od stanu matki i jej dziecka), obejmujące m.in. czasowe osłuchiwanie tętna płodu oraz niefarmakologiczne sposoby zwalczania bólu.

Ich zdaniem kobiety znajdujące się w fazie utajonej porodu, przy potwierdzonym dobrostanie matki i płodu, mogą pozostać w domu. Eksperci zaznaczają, że u kobiet tych (zarówno w warunkach domowych, jak i szpitalnych) mogą być przydatne edukacja i wsparcie, doustne nawodnienie, przyjęcie komfortowej pozycji oraz niefarmakologiczne metody zwalczania bólu.

Zdaniem ACOG w przypadku przedwczesnego pęknięcia błon płodowych u kobiet w ciąży donoszonej należy poinformować rodzącą o potencjalnych zagrożeniach związanych z postawą wyczekującą. Można wspierać podjęcie przez kobietę takiej decyzji, o ile nie ma jednoznacznych wskazań do natychmiastowego porodu.

U nosicielek paciorkowców grupy B należy niezwłocznie wdrożyć profilaktyczną antybiotykoterapię – czytamy w dokumencie ACOG. Eksperci towarzystwa zaznaczają także, że nie należy wykonywać rutynowej amniotomii u kobiet, u których poród postępuje prawidłowo i nie stwierdza się oznak zagrożenia płodu.

ACOG podkreśla również, że w celu ułatwienia okresowego osłuchiwania czynności serca płodu, opiekujący się rodzącą powinni posiadać umiejętności posługiwania się ręcznym detektorem doplerowskim. Wskazują także, że częsta zmiana pozycji w czasie porodu może zwiększać komfort rodzącej i ułatwiać prawidłowe ułożenie płodu, o ile nie przeszkadza w monitorowaniu stanu matki i jej dziecka lub prowadzeniu leczenia.

Jak dodają eksperci, biorąc pod uwagę ograniczone dane dotyczące wyników położniczych związanych z parciem spontanicznym w porównaniu z parciem z wykorzystaniem mechanizmu Valsalvy, rodzącą należy zachęcać do stosowania wybranej przez nią techniki oddychania.

Przy braku wskazań do szybkiego ukończenia porodu, rodzącym, zwłaszcza nieródkom z zastosowanym znieczuleniem zewnątrzoponowym, można zaproponować na początku drugiego okresu porodu trwający 1-2 godzin odpoczynek, do chwili pojawienia się samoistnego odruchu parcia – podkreśla ACOG.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post