Nieinwazyjne wspomaganie oddechu u chorych z obturacyjnym be

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Nieinwazyjne wspomaganie oddechu u chorych z obturacyjnym be

Post autor: Asystentka »

Nieinwazyjne wspomaganie oddechu u chorych z obturacyjnym bezdechem sennym


Obturacyjny bezdech senny (OBS) powoduje nawracające epizody nocnej hipoksji i wtórną aktywację układu współczulnego. W efekcie dochodzi do wahań ciśnienia tętniczego oraz związanego z nim dodatkowego obciążenia mięśnia sercowego. Ponadto u pacjentów z OBS zaobserwowano zwiększenie ryzyka sercowo-naczyniowego oraz nagłe zgony w nocy. Leczeniem potencjalnie mającym chronić układ sercowo-naczyniowy są techniki nieinwazyjnego wspomagania wentylacji z zastosowaniem ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP). Dotychczas jednak brak nie ma klinicznych badań z randomizacją oceniających skuteczność tej metody.

Do badania SAVE (The Sleep Apnea cardioVascular Endpoints study) włączono 2717 pacjentów z 89 ośrodków na świecie, których losowo przydzielono do grupy leczonej konwencjonalnie zgodnie z wytycznymi (1358 pacjentów) lub do grupy leczonej dodatkowo CPAP (1359 pacjentów). W badaniu nie potwierdzono skuteczności CPAP w odniesieniu do wystąpienia złożonego punktu końcowego (zawał serca, udar mózgu, hospitalizacja z powodu niestabilnej dławicy piersiowej, przejściowe niedokrwienie mózgu, niewydolność serca oraz zgon sercowo-naczyniowy). W grupie stosującej CPAP obserwowano poprawę jakości życia pacjentów, subiektywne odczucie senności w ciągu dnia oraz poprawę nastroju. Dodatkowo w subanalizie obejmującej pacjentów dobrze przestrzegających zasad stosowania CPAP (n=561) obserwowano istotną redukcję udarów mózgu (o 44%) w stosunku do odpowiednio dobranych pacjentów z grupy kontrolnej.

Na podstawie wyników randomizowanego badania SAVE nie ma podstaw do zalecania stosowania CPAP w celu redukcji incydentów sercowo-naczyniowych u pacjentów z OBS.

Opracował lek. Marcin Waligóra na podstawie: A patient with pulmonary embolism and high pulmonary pressure: is anticoagulation enough? escardio.org
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post