Nadwaga w czasie ciąży zwiększa ryzyko porażenia mózgowego u dziecka

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Nadwaga w czasie ciąży zwiększa ryzyko porażenia mózgowego u dziecka

Post autor: Asystentka »

Nadwaga lub otyłość matek we wczesnym okresie ciąży wiąże się z częstszym występowaniem mózgowego porażenia dziecięcego - wynika z badań przeprowadzonych na grupie szwedzkich kobiet.

Jak tłumaczą naukowcy z University of Michigan (USA), mimo postępu, jaki dokonał się w zakresie położnictwa i opieki neonatologicznej, częstość występowania porażenia mózgowego u dzieci urodzonych w terminie w 2006 r. wzrosła w porównaniu do roku 1998. Może odpowiadać za to kilka czynników. Grupa dr. Eduardo Villamora postanowiła sprawdzić, czy matczyna nadwaga lub otyłość może być jednym z nich.

Badaniem objęli blisko 1,5 mln dzieci, które urodziły się w Szwecji z latach 1997-2011, w średnim wieku ciążowym 39,8 tyg. U 3029 z nich zdiagnozowano dziecięce porażenie mózgowe.

Analiza danych wykazała, że znacząco częściej dzieci takie rodziły się matkom z nadwagą (BMI między 25 - 29,9) oraz otyłością (BMI powyżej 30). Wyniki były statystycznie istotne wyłącznie w przypadku dzieci urodzonych w terminie; u wcześniaków prawidłowość ta nie zachodziła.

Naukowcy oszacowali, że w przypadku 45 proc. przypadków zależność pomiędzy BMI matek a porażeniem mózgowym w donoszonych dzieci była wynikiem tego, że otyłość i nadwaga sprzyjają występowaniu powikłań okołoporodowych, najczęściej związanych z niedotlenieniem.

- Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko porodu przedwczesnego, niedotlenienia dziecka w czasie porodu, komplikacji okołoporodowych i wad wrodzonych. Wszystkie te sytuacje związane są z kolei ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia porażenia mózgowego - wyjaśniają autorzy badania.

Dr Villamor zauważa też, że chociaż wpływ matczynej otyłości na porażenie mózgowe dziecka może wydawać się niewielki w porównaniu do innych czynników ryzyka, to jednak ma duże znaczenie dla zdrowia publicznego, ze względu na coraz większy odsetek kobiet z nadwagą lub otyłością w społeczeństwie.

- W ciągu 10 lat liczba kobiet z BMI 35 lub wyższym podwoiła się w skali całego świata: z ok. 50 milionów w roku 2000 do 100 milionów w roku 2010. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych około połowa wszystkich ciężarnych, które zgłaszają się na pierwszą wizytę prenatalną, cierpi na nadwagę lub otyłość! - podkreśla Villamor.

Dodaje: - Ze względu tak powszechne występowanie tego problemu oraz fakt, że w najbliższych latach będzie się on jeszcze nasilał, możemy stwierdzić, iż matczyna nadwaga oraz otyłość są i będą istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia porażenia mózgowego u dzieci, o poważnych konsekwencjach dla zdrowia publicznego.

Artykuł na ten temat ukazał się na łamach pisma "JAMA".
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post