Informacja, które szpitale w sieci - 27 czerwca

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Informacja, które szpitale w sieci - 27 czerwca

Post autor: Asystentka »

Gryza: informacja, które szpitale w sieci - 27 czerwca
Ustawa o sieci szpitali stworzy gwarancje sprawnego i normalnego funkcjonowania na rynku istotnych podmiotów lecznictwa szpitalnego oraz zasady finansowania świadczeń - zapewnił we wtorek (14 marca) w Bydgoszczy wiceminister zdrowia Piotr Gryza.

Wiceminister powiedział na konferencji prasowej, że szpitale, które wejdą do Systemu Podstawowego Szpitalnego Zabezpieczenia Świadczeń Zdrowotnych (tzw. sieci szpitali), będą miały dwa sposoby finansowania świadczeń.

- Z jednej strony będzie to finansowanie świadczeń na takiej zasadzie, jak obecnie. Tak będą finansowane usługi odrębne, wymienione w umowie pomiędzy płatnikiem a wykonawcą świadczeń. W skali systemowej będzie to około 40 proc. wartości świadczeń z zakresu lecznictwa szpitalnego. Oprócz tego będzie metoda finansowania ryczałtowego - podkreślił Gryza.

Wiceszef Ministerstwa Zdrowia zaznaczył, że według projektu "system zabezpieczenia jest budowany i podmioty są kwalifikowane na okres czterech lat". Okresy rozliczeniowe nie będą mogły być dłuższe niż rok, a zaraz po wprowadzeniu systemu będą to okresy krótsze - kwartalne i półroczne.

W przypadku podmiotów, które nie wejdą do sieci, świadczenia w znacznej mierze będą kupowane w drodze konkursu ofert. Dyrektor oddziału NFZ, na podstawie planu zakupów i porównania, co jest wykonywane w systemie zabezpieczenia, będzie przeprowadzał konkurs ofert na świadczenia, które należy zagwarantować pacjentom na terenie całego województwa, a także w powiatach czy grupach powiatów.

Gryza podał, że informacje, które szpitale znajdą się w sieci zostaną ogłoszone momencie ich kwalifikacji, czyli 27 czerwca. Zaznaczył, że już teraz na podstawie zasad każdy z podmiotów może się dowiedzieć, czy kwalifikuje się do systemu.

Wiceminister przytoczył raport NIK o działalności NFZ z 2015 r., który wskazywał, że wzrastały środki na zakup świadczeń i wzrastała ich liczba, a dostęp do usług nie wzrastał. W dokumencie podnoszono też, że część szpitali miała niewykorzystany potencjał i bez większych nakładów oraz podnoszenia kosztów mogłaby zwiększyć dostępność opieki zdrowotnej.

- Obecna propozycja systemowa chce wyjść naprzeciw pewnym dysfunkcjom w działaniu systemu i zwiększyć jego efektywność. Ma to się odbyć w ten sposób, że będzie elastyczny sposób finansowania, gdzie część świadczeń będzie finansowana odrębnie. Szczególnie będzie to dotyczyć świadczeń, które są kosztochłonne lub ich finansowanie w ramach ryczałtu jest niezasadne, np. endoplastyka, świadczenia związane z porodem, chemioterapia, radioterapia - przekonywał Gryza.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post