Skuteczność leczenia sanatoryjnego otyłości u dzieci

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Skuteczność leczenia sanatoryjnego otyłości u dzieci

Post autor: Asystentka »

Czy leczenie sanatoryjne otyłości u dzieci jest skuteczne?
Jakie są możliwości leczenia sanatoryjnego otyłych dzieci? Kogo i kiedy warto skierować na takie leczenie?

Odpowiedziała

prof. dr hab. n. med. Ewa Małecka-Tendera
Klinika Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice

Leczenie sanatoryjne otyłości u dzieci prowadzi w Polsce kilka ośrodków w Rabce-Zdroju, Szczawnie-Zdroju, Kołobrzegu, Ciechocinku i Krasnoborze. Do takiego leczenia kwalifikuje się dzieci z otyłością stwierdzoną w wieku 3–18 lat. Dodatkowy cel pobytu w sanatorium – poza redukcją masy ciała – stanowi edukacja w zakresie prawidłowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej.

Pobyt w sanatorium prawie zawsze prowadzi do zmniejszenia masy ciała. Niestety ten efekt jest często krótkotrwały, a po powrocie do domu dzieci tyją jeszcze bardziej (tzw. efekt jo-jo). Do niepowodzenia leczenia sanatoryjnego przyczynia się powrót do dawnych, niewłaściwych nawyków żywieniowych. Wydaje się więc, że najskuteczniejsza pozostaje długotrwała współpraca dziecka i rodziny w ramach poradnictwa ambulatoryjnego, chociaż i ten rodzaj leczenia nie gwarantuje sukcesu.

Najlepsze efekty przynosi kompleksowa opieka dietetyka, psychologa i fizjoterapeuty, jednak placówek zatrudniających zespoły o takim składzie jest stosunkowo niewiele. Stąd też bardzo istotna, choć często niedoceniana, jest rola lekarza rodzinnego i pediatry pierwszego kontaktu. W ramach opieki nad dzieckiem i jego rodziną lekarz POZ może na bieżąco kontrolować realizowanie zaleceń dotyczących diety i aktywności fizycznej, i modyfikować je, a w razie potrzeby skierować pacjenta do odpowiednich poradni.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post