Olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
Asystentka

Olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek

Post autor: Asystentka »

dr n. med. Ewa Bogacka
Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne MEDICUS w Lublinie

Co to jest i jakie są przyczyny?

Olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek to nieprawidłowy odczyn zapalny spojówek na ciało obce w oku: najczęściej są to soczewki kontaktowe, w dalszej kolejności dotyczy to protez ocznych lub szwów pooperacyjnych.
zapalenie-spojowek.jpg
zapalenie-spojowek.jpg (8.58 KiB) Przejrzano 1119 razy
Ryc. Olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek
Jak często występuje?
Występuje u 10–15% osób noszących miękkie soczewki wielokrotnego użytku. Szczególnie narażone są osoby nieprzestrzegające zaleceń higienicznych i na przykład śpiące w soczewkach. Natomiast przy noszeniu soczewek jednorazowych ryzyko wystąpienia tego groźnego powikłania jest minimalne.
Jak się objawia olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek?

Osoba nosząca soczewki kontaktowe zaczyna odczuwać dyskomfort po ich założeniu, czasami są one „porywane” przez górną powiekę. Rano powieki są sklejone gęstą, białawą wydzieliną. Może pojawić się niewyraźnie widzenie.
Jak lekarz stawia diagnozę?

Diagnozę może postawić jedynie okulista na podstawie badania w lampie szczelinowej (zob. Badanie w lamie szczelinowej), natomiast chorobę tę podejrzewa się u osób noszących soczewki kontaktowe lub po operacji okulistycznej.
Jakie są sposoby leczenia olbrzymiobrodawkowego zapalenia spojówek?

Podstawowym postępowaniem jest przerwa w noszeniu soczewek kontaktowych. W przypadku reakcji pooperacyjnych wskazane jest leczenie miejscowe okulistyczne lub powtórna operacja.
Co trzeba zrobić po zakończeniu leczenia?

Jeśli przyczyną była niewłaściwa higiena w czasie noszenia soczewek, po wyleczeniu wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny i nosić soczewki jednorazowe. Jednak u części chorych nie jest możliwe ponowne ich noszenie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post