Pierwsza zgoda na wykorzystanie DNA trzech osób w Wielkiej B

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Pierwsza zgoda na wykorzystanie DNA trzech osób w Wielkiej B

Post autor: Asystentka »

Pierwsza zgoda na wykorzystanie DNA trzech osób w Wielkiej Brytanii


Urząd Human Fertilisation and Embryology Authority zatwierdził pierwszy wniosek na wykorzystanie dawstwa mitochondrialnego w przypadku pacjentek z chorobami mitochondrialnymi – poinformowała w czwartek Sally Cheshire, przewodnicząca HFEA.

Licencję otrzymali naukowcy z Newcastle University. – Decyzja ta jest efektem wielu lat pracy naukowców, ekspertów klinicznych i kontrolerów, którzy wspólnie utorowali drogę do parlamentu, aby w 2015 roku zmienić prawo i umożliwić stosowanie takich technik – powiedziała Cheshire.

– To ważny dzień dla pacjentów, którzy niestrudzenie prowadzili kampanię na rzecz tej decyzji – przyznał prof. Doug Turnbull, szef Wellcome Centre for Mitochondrial Research na Newcastle University. Z kolei prezes British Fertility Society prof. Adam Balen określił decyzję jako „historyczny krok w kierunku zwalczenia chorób genetycznych”.

Sally Cheshire wyjaśniła, że od tej chwili pacjenci, którzy starają się uniknąć przekazywania poważnych chorób genetycznych przyszłym pokoleniom, będą mogli indywidualnie składać wnioski do HFEA o zastosowanie tej metody.

Prof. Mary Herbert z Reproductive Biology, Newcastle Fertility Centre i Newcastle University przyznała, że „zespół w Newcastle Fertility Centre jest zachwycony decyzją HFEA o przyznaniu ośrodkowi zezwolenia na terapię pozwalającą pacjentom uniknąć przekazywania chorób mitochondrialnych”. Zespół planuje objąć terapią do 25 kobiet rocznie.

Metoda, która pozwala uniknąć przekazywania chorób mitochondrialnych, polega na zastąpieniu wadliwej część komórki zdrową – pobraną od innej kobiety. Materiał genetyczny pary starającej się o dziecko jest łączony z pozbawioną jądra zdrową komórką jajową dawczyni, w której pozostawiono mitochondria. Kobieta oddająca mitochondria jest uznawana jedynie za dawczynię narządów – nie będzie rodzicem (od dawczyni pochodzi tylko 37 genów – 0,1% DNA).
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post