Komórki krótkowzroczności

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Komórki krótkowzroczności

Post autor: Asystentka »

Wadliwe działanie specyficznych komórek występujących w siatkówce może być przyczyną krótkowzroczności – informuje pismo „Current Biology”.

Krótkowzroczność to narastający problem - dotyczy już ponad miliarda ludzi. Można ją korygować, nosząc soczewki rozpraszające („minusy”) w postaci okularów lub soczewek kontaktowych – albo operacyjnie zmodyfikować kształt rogówki, zmniejszając jej zdolność skupiającą.

Naukowcy z Northwestern University Feinberg School of Medicine odkryli w siatkówce myszy komórki, których nieprawidłowe funkcjonowanie może spowodować krótkowzroczność. U ludzi zaburzenia te mogą mieć związek z ilością czasu, jaki dziecko spędza w zamkniętych pomieszczeniach, z dala od naturalnego światła.

Nowo odkryte komórki są bardzo wrażliwe na światło. Kontrolują wzrost i rozwój gałki ocznej. Jeśli pod ich wpływem gałka oczna staje się zbyt długa, ostry obraz oddalonych przedmiotów tworzy się przed siatkówką, co jest istotą krótkowzroczności.

Od dawna wiadomo było, że siatkówka wysyła sygnały pozwalające właściwie ustawić ostrość i że wpływają one na rozwój oka w dzieciństwie. Nikt jednak nie widział, które komórki odpowiadają za wysyłanie tych sygnałów.

Naukowcy z Northwestern nazwali komórki “ON Delayed” – czyli z opóźnionym startem, ze względu na opóźnioną reakcję na zwiększoną jasność światła. Komórki te okazały się szczególnie czułe na właściwe zogniskowanie światła (obrazu) na siatkówce.

Jak uważają autorzy badań, komórki ON Delayed są nadmiernie stymulowane przez sztuczne oświetlenie, które ze względu na proporcje długości fal widma światła zielonego i czerwonego aktywuje je, tworząc odpowiednik kontrastu obrazu rzucanego na siatkówkę. To pobudza wydłużanie się gałki ocznej, a rezultatem jest krótkowzroczność.

Badania przeprowadzono na myszach, używając wprowadzonych do ich oczu szklanych mikroelektrod oraz cyfrowego projektora wyświetlającego obrazy.

„To odkrycie może doprowadzić do nowych metod kontrolowania krótkowzroczności” – powiedział kierujący badaniami prof. Greg Schwartz. – „Oko musi przestać rosnąć w dzieciństwie, we właściwym momencie”.

Kolejne badania mają na celu znalezienie genu specyficznego dla komórek ON Delayed. Zwiększając lub zmniejszając jego aktywność, naukowcy mogliby wywoływać lub hamować wydłużanie się oka i leczyć krótkowzroczność u myszy.

Zespół prof. Schwartza prowadzi badania także nad komórkami zwojowymi siatkówki, które pozwalają m.in. rozpoznawać na przykład kolor czy ruch przedmiotów. Ich dokładne poznanie może pomóc w leczeniu ślepoty i poprawić funkcjonowanie protez oka.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post