Zdrowie ucznia

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Zdrowie ucznia

Post autor: admin. med. »

Dzieci i młodzież w Polsce mają zagwarantowaną profilaktyczną opiekę zdrowotną. Polega ona m.in. na systematycznym kontrolowaniu ich rozwoju fizycznego, psychicznego i intelektualnego. Ważnymi elementami tej opieki są edukacja zdrowotna i promocja zdrowia. Okres nauki to najlepszy czas, w którym dziecko uczy się, jak dbać o swoje zdrowie i zdrowie innych.
Kto sprawuje opiekę zdrowotną nad dziećmi w wieku szkolnym?

lekarz podstawowej opieki zdrowotnej – w poradni;
lekarz dentysta – w poradni;
pielęgniarka w szkole, czyli pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania
(jeśli w szkole nie ma pielęgniarki, opiekę sprawuje pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej w poradni).

Zadania pielęgniarki środowiskowej nauczania i wychowania

Pielęgniarka lub higienistka szkolna odpowiada za sprawowanie opieki nad dziećmi i młodzieżą, które są objęte obowiązkiem szkolnym. Są to uczniowie od 6 do 19 roku życia (od rozpoczęcia rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego po ostatnią klasę szkoły ponadgimnazjalnej).

organizowanie i wykonywanie testów przesiewowych (w części dotyczącej zadań pielęgniarki);
pomoc uczniom z problemami zdrowotnymi (np. pomoc w radzeniu sobie z chorobą lub niepełnosprawnością; pomoc w utrzymaniu kondycji fizycznej i samopoczucia w celu kompensowania niepełnosprawności; przeciwdziałanie przemocy domowej i rówieśniczej oraz izolacji społecznej; udzielanie porad w zakresie stylu życia, samoobserwacji i samoopieki oraz umiejętności radzenia sobie z trudnościami i problemami w związku z chorobą lub uzależnieniami);
opieka nad uczniami z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnością, w szczególności wykonywanie u tych uczniów w trakcie ich pobytu w szkole zabiegów i procedur leczniczych zleconych przez lekarza;
udzielanie pomocy w nagłych wypadkach;
współdziałanie z dyrektorem szkoły i nauczycielami w sprawach dotyczących bezpieczeństwa uczniów, ich żywienia, warunków higienicznych w szkole oraz edukacji zdrowotnej;
działanie w zakresie zdrowia jamy ustnej i profilaktyka próchnicy.

Obecność pielęgniarki lub higienistki szkolnej jest uzależniona od liczby uczniów objętych opieką oraz planu godzin lekcyjnych.

Aby zapewnić uczniom właściwą opiekę zdrowotną, Instytut Matki i Dziecka – na zlecenie ministra zdrowia – opracował standardy, którymi powinni się kierować pracownicy ochrony zdrowia sprawujący opiekę nad uczniami oraz wzór dokumentacji badań profilaktycznych ucznia.

Czytaj więcej o standardach profilaktycznej opieki zdrowotnej opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka. oraz o Profilaktycznych badaniach lekarskich i innych zadaniach lekarza w opiece zdrowotnej nad uczniami

Wszyscy , którzy sprawują opiekę medyczną nad uczniem, powinni ją dokumentować w odpowiedni sposób. To gwarantuje właściwą współpracę osób odpowiedzialnych za zdrowie ucznia.

Wzory dokumentacji badań profilaktycznych ucznia - zaproponowane przez Instytut Matki i Dziecka.
Lekarz POZ przeprowadza badania bilansowe
Roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne
Klasa III szkoły podstawowej
Klasa I gimnazjum
Klasa I szkoły ponad gimnazjalnej
Ostatnia klasa szkoły ponadgimnazjalnej

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2013 r., poz. 1248)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post