Czy 13-walentną szczepionkę przeciwko pneumokokom można poda

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Czy 13-walentną szczepionkę przeciwko pneumokokom można poda

Post autor: Asystentka »

Czy 13-walentną szczepionkę przeciwko pneumokokom można podać w schemacie 2+1?

dr hab. n. med. Leszek Szenborn, prof. nadzw.
Katedra i Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
W świetle wprowadzenia powszechnych (obowiązkowych) szczepień niemowląt przeciwko pneumokokom szczepionką PCV-10 w schemacie 2+1, jaki schemat zastosować, gdy rodzice zdecydują się na zakupienie i podanie dziecku PCV-13 w ramach szczepień zalecanych?

Do realizacji szczepień obowiązkowych niemowląt w 2017 roku zakupiono PCV-10 i przewidziano szczepienie w schemacie 2+1 dla dzieci nienależących do grup ryzyka. U dzieci urodzonych przedwcześnie i w innych grupach ryzyka obowiązuje natomiast schemat zalecany przez producenta dla danej grupy wiekowej, czyli w przypadku niemowląt w pierwszym półroczu życia 3+1.

W przypadku, gdy rodzice zdecydują się na zakupienie i podanie dziecku PCV-13, należy się stosować do tych samych zaleceń dotyczących terminów i liczby podanych dawek, jak w PSO (tj. w populacji zdrowych niemowląt urodzonych w fizjologicznym terminie schemat 2+1).

Możliwość skorzystania z tego uproszczonego schematu dla PCV-13 w ramach szczepień zalecanych, zgodnie z zapisem w ChPL produktu, wynika ze stosowania innej szczepionki skoniugowanej (PCV-10) w całej populacji, co stwarza warunki do stopniowego wytworzenia ochrony populacyjnej rekompensującej mniejszą liczbę dawek w pierwszym półroczu. Schemat 2+1 dla szczepień powszechnych w ramach PSO zarejestrowano także dla PCV-10. W praktyce pierwsze szczepienia obowiązkowe przeciwko pneumokokom rozpoczną się na początku marca 2017 roku i od tej pory niemowlęta zaczynające cykl uodpornienia przeciwko pneumokokom także odpłatną szczepionką w ramach szczepień zalecanych można szczepić według schematu uproszczonego 2+1.

W ocenie skuteczności klinicznej PCV bierze się pod uwagę 2 cele:
1) zapobieganie inwazyjnej chorobie pneumokokowej,
2) wpływ szczepień na nosicielstwo serotypów pneumokoka uwzględnionych w ich składzie, co jest istotne dla uzyskania dodatkowego efektu ochrony populacyjnej.

Dysponujemy licznymi dowodami naukowymi, ale tylko w odniesieniu do dzieci urodzonych w fizjologicznym terminie porodu, że skuteczność schematu 2+1 jest praktycznie zbliżona do efektów schematu 3+1.

Dobrą skuteczność programów szczepień w schemacie 2+1 potwierdzono w badaniach epidemiologicznych obu aktualnie dostępnych szczepionek skoniugowanych (PCV-10, PCV-13). Zaobserwowane różnice immunogenności na korzyść większej liczby dawek w pierwszym półroczu życia są niewielkie, dlatego w wielu krajach stosuje się schemat uproszczony, który jest efektywniejszy kosztowo.

Dobrą skuteczność schematu 2+1 w zapobieganiu IChP potwierdzają wyniki badań z randomizacją, które przeprowadzono ze szczepionkami PCV-7 i PCV-10 oraz liczne badania obserwacyjne, które przeprowadzono porównując rzeczywistą kliniczną skuteczność w okresie przed i po wprowadzeniu szczepień w różnych schematach (3+1, 2+1, 3+0 i 2+0) w różnych krajach lub ich prowincjach. Te ostatnie badania podsumowano w metaanalizie, wykazując podobną skuteczność schematów 3+1 i 2+1 także w odniesieniu do wpływu szczepień na nosicielstwo serotypów pneumokoka uwzględnionych w szczepionkach.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post