Pigułki antykoncepcyjne nie zwiększają ryzyka raka

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Pigułki antykoncepcyjne nie zwiększają ryzyka raka

Post autor: Asystentka »

Pigułki antykoncepcyjne nie zwiększają ryzyka raka, mogą nawet przed nim chronić

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nie wiąże się z wyższym ryzykiem raka, wynika z nowego badania University of Aberdeen w UK. Badacze sugerują nawet, że pigułki chronią przez niektórymi typami nowotworów.
Te odkrycia stanowią ostatnie osiągnięcie Royal College of General Practitioners RCGP, którego naukowcy analizowali skutki odległe przyjmowania doustnej antykoncepcji. Badanie rozpoczęto w 1968 roku, 8 lat po wprowadzeniu w USA pigułki antykoncepcyjnej. Od początku towarzyszyły jej niepokoje, czy pigułka może powodować raka.

Od tej pory przeprowadzono wiele badań nad związkiem pigułki i różnych rodzajów raka. Rezultaty sugerowały, że kobiety, które przyjmują tabletki mają wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi lub raka szyjki macicy, ale z drugiej strony wydają się charakteryzować niższym ryzykiem raka jajnika lub raka śluzówki macicy.

Obecnie wiadomo, że kobiety przyjmujące antykoncepcję wydają się być chronione przed rakiem jelita, choć nie jest jednoznaczne, czy ta ochrona ma miejsce po zażyciu tabletki do samego końca.
Badanie brytyjskie objęło 46022 kobiet obserwowanych przez 44 lata. Wynika z niego, że antykoncepcja o 19 procent zmniejsza ryzyko raka jelita, o 34 procent raka śluzówki macicy, o 33 procent raka jajnika. Ten protekcyjny efekt został wykazany dla przynajmniej 30 lat po tym jak kobieta zakończyła przyjmowanie pigułek.

Badacze również przeanalizowali ryzyko wszystkich typów raka u kobiet, które przyjmowały tabletki. Ich wyniki wskazują, że przyjmowanie antykoncepcji w latach reprodukcyjnych nie wpływa na nowe ryzyko raka w życiu późniejszym, kiedy nowotwory stają się bardziej powszechne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post