Nowości w leczeniu ostrego bólu krzyża?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Nowości w leczeniu ostrego bólu krzyża?

Post autor: Asystentka »

Co nowego wiemy o leczeniu ostrego bólu krzyża?
Opracowała: lek. med. Zofia Guła
na podstawie: Chou i wsp.: Systemic Pharmacologic Therapies for Low Back Pain: A Systemic Review for an American College of Physicians Clinical Practice. Ann Intern Med. 2017; doi.org/10.7326/M16-2458

Ból krzyża jest jedną z najczęstszych dolegliwości, którą zajmują się zarówno lekarze rodzinni, jak i inni specjaliści. Autorzy omawianego artykułu postanowili uaktualnić wiedzę dotyczącą postępowania w bólu krzyża.
Analizie poddano badania z randomizacją (RCT) i przeglądy systematyczne piśmiennictwa (SR) opublikowane od czasu powstania w 2007 roku wytycznych postępowania w bólu krzyża, opracowanych przez American College of Physicians (ACP) i American Pain Society (APS).
Pod uwagę brano badania przeprowadzone w populacji dorosłych z bólem krzyża, który w zależności od czasu trwania objawów podzielono na ostry (<4 tyg.), podostry (4–12 tyg.) i przewlekły (>12 tyg.).
Wykluczono badania dotyczące leczenia bólu krzyża związanego z chorobą nowotworową, zakażeniem, chorobą zapalną, urazem wysokoenergetycznym, złamaniem, ciążą lub przebiegającego z ciężkimi, postępującymi objawami neurologicznymi.

W tabeli poniżej przedstawiono najważniejsze nowe dane dotyczące leczenia ostrego i podostrego bólu krzyża.
więcej: TU się można zapoznać
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post