Niewydolność mięśni zwieraczy odbytu

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Asystentka

Niewydolność mięśni zwieraczy odbytu

Post autor: Asystentka »

Niewydolność mięśni zwieraczy odbytu
U kobiet istnieją szczególne predyspozycje anatomiczne do wystąpienia nietrzymania stolca. Mięsień zwieracz zewnętrzny jest dużo cieńszy na przednim obwodzie niż u mężczyzn, a uszkodzeniu w trakcie porodu ulega zwykle mięsień zwieracz zewnętrzny. Do uszkodzeń dochodzi zazwyczaj na przednim obwodzie odbytu, gdzie brak jest „protekcji” mięśnia łonowo-odbytniczego. Poporodowe uszkodzenia mięśni zwieraczy można podzielić na jawne i ukryte. Uszkodzenia poporodowe jawne są to uszkodzenia rozpoznawane przez ginekologa w trakcie szycia krocza po porodzie. Według różnych statystyk częstość występowania tych uszkodzeń wynosi od 2 do 14%. Uszkodzenia poporodowe ukryte są to takie uszkodzenia, które nie są stwierdzane bezpośrednio po szyciu krocza, a widoczne są w obrazie ultrasonograficznego badania przezodbytniczego. Tzw. niewydolność neurologiczna mięśni zwieraczy powstaje w wyniku przedłużonego parcia lub w wyniku przecięcia nerwów sromowych w trakcie nacinania krocza. Nerw ulega nieodwracalnemu uszkodzeniu, gdy jest narażony na działanie ciśnienia około 80 mmHg przez 8 godzin. Średnie ciśnienie podczas porodu wynosi przeciętnie około 100 mmHg, a w trakcie drugiego okresu porodu może przekraczać nawet 200 mmHg.
Czynniki ryzyka uszkodzeń okołoporodowych mięśni zwieraczy to: zastosowanie instrumentarium (kleszczy lub próżnociągu), przedłużony czas trwania drugiego okresu porodu, wiek matki, liczba porodów, pęknięcie krocza, znieczulenie zewnątrzoponowe, waga dziecka, obwód głowy dziecka.
Diagnostyka okołoporodowa uszkodzeń mięśni zwieraczy opiera się na dokładnie zebranym wywiadzie od pacjentki, badaniu proktologicznym i dodatkowych badaniach, z których najwyższą wartość ma ultrasonograficzne badanie przezodbytnicze. Leczenie poporodowego nietrzymania stolca zależy od przyczyny. Rozległe uszkodzenia mięśni zwieraczy wymaga terapii operacyjnej. Neurogenną niewydolność mięśni zwieraczy leczy się zachowawczo polecając pacjentce gimnastykować mięśnie, stosuje się też biofeedback oraz dietę zapierającą. Należy wspomnieć, iż uszkodzeniom zwieraczy odbytu nie zawsze towarzyszą objawy nietrzymania stolca (około 35-58% pierwiastek z uszkodzeniem zwieraczy ma prawidłowe trzymanie stolca) i odwrotnie, ultrasonograficzne badanie przezodbytnicze nie wykazuje zmian u około 45% kobiet z objawami nietrzymania stolca po porodzie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post