Czy samorządy mają opinię AOTMiT do programów in vitro

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Czy samorządy mają opinię AOTMiT do programów in vitro

Post autor: Asystentka »

Wiceminister chce sprawdzać, czy samorządy mają opinię AOTMiT do programów in vitro
Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda zapowiedział sprawdzenie, czy samorządy realizujące programy zdrowotne, m.in. in vitro mają opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

W piątek (31 marca) wojewoda pomorski Dariusz Drelich, z powodu braku takiej opinii wydał rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność uchwały Rady Miasta Gdańska o dofinansowaniu zabiegów in vitro z kasy samorządu. Program miał ruszyć od lipca. Przedstawiciele samorządu zapowiadają zaskarżenie tej decyzji.

Wojewoda zablokował in vitro w Gdańsku, bo...
Jak mówił wojewoda, uchwała została uchylona z powodów formalnych, ponieważ zgodnie z przepisami, przed podjęciem takiej uchwały wymagane jest zasięgniecie opinii AOTMiT. Wyjaśnił, że wszczynając postępowanie nadzorcze urząd wojewódzki wystąpił o wytłumaczenie tej sytuacji lub dostarczenie takiej opinii i do piątku nie otrzymał odpowiedzi.

Uczestniczący w briefingu w Gdańsku wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda wyjaśnił, że zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jest wymagana opinia AOTMiT.

- Rzeczywiście zdarzało się w przeszłości, że programy były uruchamiane bez opinii prezesa i jest to oczywistym łamaniem prawa - powiedział. - Chcemy traktować prawo w sposób poważny i będziemy starali się "wyprostować" wszystkie takie programy zdrowotne, które zostały rozpoczęte bez opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - dodał.

Powiedział, że jeżeli jakiś samorząd wprowadził program in vitro a nie ma opinii Agencji, to będą wobec niego, na początku, prowadzone działania wyjaśniające.

- Jeżeli jakiś samorząd uruchomił dany program bez opinii, ale istnieje podobny albo praktycznie prawie identyczny program uruchomiony w innym województwie albo w innym samorządzie na podstawie pozytywnej opinii, to rozumiem, że tutaj ewentualne rozstrzygnięcie sądu czy decyzja ministra może być pozytywna - tłumaczył. W ocenie wiceministra, jeśli jest to radykalnie inne realizowanie tego programu, rozstrzygać powinien sąd.

Miasto: zasięgnęliśmy opinii AOTMiT, to sprawa polityczna
W komunikacie dotyczącym unieważnienia uchwały zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Kowalczuk podkreślił, że nie jest prawdą, iż miasto nie wykazało dopełnienia obowiązku zasięgnięcia opinii Agencji. "Nie jest to prawda. Gdańsk zwrócił się o taką opinię i czeka na jej wydanie" - napisał.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post