Leki na raka są, ale kosztują fortunę

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Leki na raka są, ale kosztują fortunę

Post autor: Asystentka »

Najnowsze leki na raka, poprawiają szanse przeżycia, jednak nadal bardzo dużo kosztują. Sukces na tym polu jest wynikiem pracy dużych koncernów takich jak Bristol-Myers Squibb Co, Merck & Co Inc i Roche Holding AG, które opracowują innowacyjne terapie.

W porównaniu do poprzednich lat wiele leków dociera na rynek, przemysł nieustannie się rozwija. Zgodnie z wynikami badania firmy GlobalData rynek immunoterapii rozwija się bardzo szybko. Wzrosnąć ma aż czterokrotnie W 2015 r. plasował się na poziomie 16.9 mld dolarów, w 2022 r. wartość rynku osiągnąć ma 75.8 mld dolarów. - Ogólnie rzecz ujmując, trudna jest obniżka cen leków na raka, uważa Steve Miller, główny szef medyczny w firmie Express Scripts Holding Co.

Jak zatrzymać falę wzrostu cen?

Wielu decydentów, w tym prezydent Donald Trump zmagają się z tym, jak powstrzymać rosnące koszty leków. Dyskutując o rozwiązaniach, brali pod uwagę skuteczniejsze negocjacje cenowe oraz wprowadzenie rozwiązań umożliwiających szybsze zatwierdzanie nowych leków, często powołując się na zwiększoną konkurencję pomiędzy koncernami. - Konkurencja ma kluczowe znaczenie dla obniżenia cen leków, powiedział Trump szefom firm farmaceutycznych, na spotkaniu Oval Office w styczniu.

Jak działają innowacyjne terapie?

Leki zwane inhibitorami immunologicznych punktów kontrolnych działają poprzez uwalnianie hamulca molekularnego, co pozwala systemowi immunologicznemu rozpoznawać i atakować komórki nowotworowe tak samo, jak zwalcza infekcje wywołane przez bakterie czy wirusy. W przypadku nowotworów takich jak czerniak, leczenie może oznaczać dłuższe przeżycie u około 20 proc. pacjentów. Część nowych osiągnięć zostanie zaprezentowanych w tym tygodniu, w Waszyngtonie podczas corocznego spotkania American Association for Cancer Research.

Obecne inhibitory punktu kontrolnego mają cenę katalogową w przybliżeniu 150 tys. dolarów rocznie. Nowy lek na zaawansowany lub nieoperacyjny czerniak zatwierdzony przez FDA, kosztuje pacjenta 256 tys. dolarów rocznie.

Nie wszyscy chcą ujawniać ceny

Podobne leki rozwijane są w firmach takich jak AstraZeneca Plc. Merck odmówił zaś komentarza na temat planów cenowych. Firma tłumaczy się, iż oczekuje decyzji FDA w sprawie leczenia najbardziej rozpowszechnionej postaci raka płuca. Zatwierdzony przez FDA w tym miesiącu środek na rzadki typ raka skóry, ma cenę porównywalną do innych inhibitorów punktów kontrolnych zatwierdzonych do różnych wskazań. Przemysł farmaceutyczny twierdzi, że dyskusja nad cenami leków na receptę musi uwzględniać duże inwestycje niezbędne do innowacji i odkrywania nowych leków ratujących życie.

Sukces części ubezpieczycieli

cd...politykazdrowotna.com
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post