Wypełnienia amalgamatowe

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Wypełnienia amalgamatowe

Post autor: admin. med. »

Wypełnienia amalgamatowe, w czym tkwi sedno sprawy
Amalgamat w gabinecie stomatologicznym powoduje kilka problemów m.in. związanych z utylizacją rtęci i jej wpływem na zdrowie dentystów. O wypełnieniach amalgamatowych z perspektywy pacjenta mówi lek. stom. Dorota Stankowska.



Lek. stom. Dorota Stankowska, autorka poradnika „Bądź bystry u dentysty” – mówi, że w społeczeństwie krąży wiele niepochlebnych teorii o szkodliwym wpływie wypełnień amalgamatowych na zdrowie, jednak badania wykazały, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo, w zasadzie nie ma przeciwwskazań do ich stosowania w stomatologii.

- Zła opinia na temat amalgamatów czyli tak zwanych srebrnych wypełnień, wynika przede wszystkim z obecności w ich składzie rtęci. W rzeczywistości jednak jej wchłanialność do organizmu jest minimalna, mniejsza np. niż drogą pokarmową – uspokaja Dorota Stankowska.

Tłumaczy ona, że bardzo rzadko zdarzają się przypadki uczulenia na amalgamat. Powinny z nich jednak zrezygnować kobiety w ciąży, a także osoby narażone na kontakt z rtęcią np. poprzez pracę lub ze względu na dietę bogatą w owoce morza i ryb.

- Poza tymi przypadkami, ilości rtęci obecne w amalgamatach nie są toksyczne dla organizmu. Wady to przede wszystkim mniejsza estetyka, większa ingerencja w zdrowe tkanki i ewentualny dyskomfort przy spożywaniu gorących i zimnych potraw, gdyż rtęć dobrze przewodzi ciepło.

Amalgamaty są trwałe, ale muszą być odpowiednio założone. Mają także niską cenę, dlatego jest to rozwiązanie, które stosujemy w przypadkach braku możliwości zastosowania innej metody leczenia z przyczyn finansowych – uważa Dorota Stankowska.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post