Czy u dzieci >2. roku życia można stosować szczepionki polis

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Czy u dzieci >2. roku życia można stosować szczepionki polis

Post autor: Asystentka »

Czy u dzieci >2. roku życia można stosować szczepionki polisacharydowe przeciwko pneumokokom?

dr n. med. Joanna Stryczyńska-Kazubska
Katedra Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu


Szczepionki polisacharydowe przeciwko pneumokokom (PPSV-23) nie są przeznaczone do stosowania u zdrowych dzieci. U dzieci do 5. roku życia szczepienie przeciwko S. pneumoniae należy realizować za pomocą preparatów skoniugowanych (PCV). Szczepionki, w których antygeny polisacharydowe z otoczek pneumokoków połączono z białkiem nośnikowym, wywołują lepszą odpowiedź i pamięć immunologiczną. PCV poza zapobieganiem IChP wywołanej przez typy serologiczne uwzględnione w szczepionce redukują nosicielstwo bakterii w części nosowej gardła i mogą zmniejszać częstość występowania zakażeń miejscowych (np. ZUŚ).

PPSV-23 są przeznaczone dla osób >65. roku życia (przede wszystkim w celu zapobiegania zachorowaniom na zapalenie płuc) oraz pacjentów >2. roku życia z chorobami przewlekłymi, którzy z tego powodu znaleźli się w grupie zwiększonego ryzyka IChP.

Dzieciom <5. roku życia z grupy ryzyka należy w pierwszej kolejności podać szczepionkę skoniugowaną, a po upływie co najmniej 2 miesięcy od zakończenia schematu szczepienia tym preparatem, rozszerzyć zakres profilaktyki o PPSV-23. Dzieci zdrowe, u których czynnikiem ryzyka zachorowania na IChP jest tylko wiek – czyli <5. roku życia – należy szczepić tylko preparatami skoniugowanymi. Warto pamiętać, aby zgodnie z obowiązującym PSO szczepienia te rozpocząć jak najwcześniej – optymalnie w 2. miesiącu życia, ponieważ największe ryzyko zakażeń pneumokokowych dotyczy dzieci w pierwszych 2 latach życia.

PPSV-23 podaje się w jednej dawce. Dawkę przypominającą co najmniej 5 lat po szczepieniu podstawowym podaje się wyłącznie:

osobom >65. roku życia, które szczepienie podstawowe otrzymały <65. roku życia
osobom z anatomicznym lub czynnościowym brakiem śledziony
chorym z niedoborem odporności.

Dawkę przypominającą podaje się tylko jednorazowo.
Jeżeli dziecko <5. roku życia otrzymało tylko PPSV-23, wydaje się, że najlepiej będzie zaproponować rodzicom poszerzenie uodpornienia o preparat skoniugowany, choć nie przeprowadzono badań potwierdzających skuteczność takiego postępowania w przypadku podania PCV-13 lub PCV-10 po wcześniejszym szczepieniu PPSV-23. We wcześniejszych badaniach dotyczących stosowania PCV-7 po PPSV-23 wykazano natomiast zadawalającą odpowiedź serologiczną. Wiadomo jednak, że szczepionki polisacharydowe osłabiają odpowiedź na dawki przypominające. Dodatkowo rodzice dziecka mogą nie akceptować takiego postępowania ze względu na kolejne koszty szczepienia.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post