Czy szczepienie przeciwko pneumokokom należy wykonać już w 1

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Czy szczepienie przeciwko pneumokokom należy wykonać już w 1

Post autor: Asystentka »

Czy dziecko, które nie ma starszego rodzeństwa i nie będzie uczęszczać do żłobka, należy zaszczepić przeciwko pneumokokom już w 1. roku życia?
dr hab. n. med. Leszek Szenborn, prof. nadzw.
Katedra i Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Tak, szczepienie należy rozpocząć jak najszybciej po ukończeniu 6. tygodnia życia. Zgodnie z aktualnym PSO szczepienie PCV wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku jest obowiązkowe już od 2. miesiąca życia.

Posiadanie starszego rodzeństwa oraz zamiar korzystania z opieki zbiorowej w aspekcie planowania szczepień przeciwko pneumokokom pojawia się nazbyt często. Pierwotnym celem takiego myślenia jest zwykle opóźnienie szczepienia w celu zmniejszenia liczby dawek potrzebnych do uodpornienia, wtórnym zaś realizacja tylko szczepień obowiązkowych i rezygnacja ze szczepień zalecanych (ten drugi problem dotyczy dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2017 r.). Może to sprzyjać pozornej zbieżności interesów rodziców (oszczędność) oraz lekarza (uproszczenie postępowania).

Dla zdrowia dziecka istotne jest jednak wykształcenie swoistej odporności przed zanikiem przeciwciał nabytych biernie od matki. Wyniki badań i obserwacji epidemiologicznych przeprowadzonych w różnych krajach wskazują, że największe ryzyko rozwoju IChP występuje między 6. a 24. miesiącem życia. Dobrze zaszczepione dziecko powinno do 5. miesiąca życia otrzymać co najmniej 2 dawki szczepionki PCV-10 lub PCV-13 (w przypadku grup ryzyka 3 dawki).

W nawiązaniu do pytania 5. chcę zwrócić uwagę, że największą skuteczność szczepień w zapobieganiu zachorowaniom na pozaszpitalne zapalenie płuc obserwuje się właśnie u najmłodszych dzieci.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post