Docelowo 18 dyspozytorni medycznych w kraju

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Docelowo 18 dyspozytorni medycznych w kraju

Post autor: Asystentka »

Chcemy, żeby docelowo było 18 dyspozytorni medycznych w całym kraju; po jednej w każdym województwie i dwie, z racji wielkości i specyfiki, w województwach mazowieckim i śląskim - powiedział w środę w Ciechocinku wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.


- Uruchamiamy na terenie całego kraju System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego - zapowiedział wiceszef MZ, który uczestniczył w krajowej naradzie dotyczącej m.in. tej kwestii.

Jak dodał, spotkanie w Ciechocinku miało charakter techniczny i pomagało wymienić przedstawicielom Urzędów Wojewódzkich doświadczenia, gdyż nie wszystkie regiony są w tym samym stopniu zaawansowane w realizacji przedsięwzięcia koncentracji dyspozytorni. Wyjaśnił, że dzięki takiemu rozwiązaniu każdy z pacjentów będzie miał pewność, że pomoc dotrze do niego szybciej i w sposób pewny.

Plany wdrożenia systemu pojawiły się już w 2007 r., a ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym została zmieniona w 2010 r. - Ubolewam, że zmiany były przez lata wprowadzane w życie tak nieskutecznie - stwierdził Tombarkiewicz.

Podkreślił, że głównym celem zmian jest poprawa dostępu do świadczeń gwarantujących bezpieczeństwo wszystkim potrzebującym. W jego opinii to normalne, że pewne rozwiązania się zmieniają, ponieważ postępuje rozwój technologiczny i pojawiają się inne potrzeby.

W Ciechocinku wiceminister zapowiedział, że będą kolejne programy mające na celu poprawę systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

- Podobne systemy funkcjonują w straży pożarnej i policji, czyli jest to trzeci dedykowany system, wspomagający pracę dyspozytorów medycznych. Wojewoda odpowiada za niego na terenie województwa. Do tej pory nie było to realne do spełnienia. Poprzez wprowadzane zmiany będzie to w końcu możliwe - dodał Tombarkiewicz.

Docelowo – do 2028 r. - w całej Polsce ma pozostać 18 dyspozytorni medycznych – po jednej w każdym województwie i po dwie, z racji wielkości i specyfiki, w województwach mazowieckim i śląskim.

- Mieliśmy nadzieję, że dotychczas zaprojektowane rozwiązania zostaną wcielone w życie do końca czerwca, ale w uzasadnionych przypadkach możemy sobie pozwolić na kilkumiesięczne opóźnienie - mówił Tombarkiewicz.

W trakcie konferencji wiceminister pochwalił decyzję wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, w myśl której do 2028 r. w woj. kujawsko-pomorskim zostanie zorganizowana jedna dyspozytornia, w Bydgoszczy. - To model, do którego zmierzamy w całym kraju - wskazał. Na obecnym etapie 21 dyspozytorni, które dotychczas istniały w regionie, zostanie do końca czerwca wcielonych w dwie – w Bydgoszczy i Toruniu.

- Przodujemy w tym zakresie w kraju i realizujemy wszystko zgodnie z harmonogramem przyjętym w ubiegłym roku. Wpięte do nowego systemu nie zostały jeszcze największe dyspozytornie w Grudziądzu, Inowrocławiu czy Włocławku - powiedział dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy Jakub Wawrzyniak.

Wiceminister wspomniał również, że zmian wymaga ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym. Został powołany zespół, złożony z praktyków w tej dziedzinie, który pracuje nad nowymi rozwiązaniami.

- Stoimy przed poważnym wyzwaniem, którym jest smog. W miejscowościach górskich, gdzie występuje problem zanieczyszczenia powietrza, wypacza się sens leczenia uzdrowiskowego. Trzeba temu jakoś zaradzić. Wsłuchujemy się w głosy osób, które działają w tym obszarze. Rozwiązania nie mogą zapadać tylko na szczeblu Ministerstwa Zdrowia, ale również m.in. Ministerstwa Rozwoju - podkreślił.

Tombarkiewicz w środę odwiedził również sanatorium uzdrowiskowe MSWiA Orion w Ciechocinku.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post