Jak należy korygować hipokaliemię podczas nawadniania dożylnego

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Jak należy korygować hipokaliemię podczas nawadniania dożylnego

Post autor: Asystentka »

Jak należy korygować hipokaliemię podczas nawadniania dożylnego dziecka z kwasicą metaboliczną? Jak wyliczyć niedobór potasu?
Odpowiedział

prof. dr hab. n. med. Janusz Książyk
Klinika Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie

W trakcie leczenia kwasicy metabolicznej jony potasu wnikają do komórek, stąd podczas wyrównywania kwasicy należy pamiętać o monitorowaniu osoczowego stężenia jonów potasu i korekcji ewentualnej hipokaliemii.
Z powyższych względów po pierwszej fazie nawadniania dożylnego w ciągu następnych 8 godzin należy zaplanować podawanie potasu w płynie infuzyjnym w dawce 1,0 mmol/kg mc., a przy hipokaliemii w dawce 1,5 mmol/kg mc. Nie należy się przy tym kierować zasadą konieczności uzyskania diurezy. Trzeba też pamiętać, że zastosowanie doustnych płynów nawadniających wiąże się z podawaniem potasu (zawartego w płynie) i oczekiwanie wcześniejszego uzyskanie diurezy byłoby błędem. Dawkę potasu (podawanego w płynach dożylnych) trzeba zmodyfikować, jeśli po 6–8 godzinach nawadniania w kontrolnym jonogramie nadal stwierdza się hipokaliemię. Wyliczanie niedoboru potasu u odwodnionego dziecka z kwasicą według dostępnych wzorów w praktyce nie ma zastosowania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post