Które szczepionki zawierają tiomersal?

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Które szczepionki zawierają tiomersal?

Post autor: Asystentka »

Które szczepionki z PSO zawierają obecnie tiomersal? Czy przychodnie i szpitale mogą stosować nadal szczepionki ze starych zapasów zawierających ten związek? Czy zawierają go opakowania zbiorcze?
Kto ponosi w naszym kraju odpowiedzialność za powikłania poszczepienne? Lekarz kwalifikujący do szczepienia, producent szczepionki, urząd dopuszczający preparat do obrotu czy państwo nakładające obowiązek szczepień?
Odpowiedział

dr med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Akademia Medyczna we Wrocławiu

Zdecydowana większość obecnie stosowanych szczepionek nie zawiera tiomersalu. Generalnie tiomersal zawierają opakowania wielodawkowe np. DTPw.

Szczepionki skojarzone np. 5- i 6-walentne są wolne od tiomersalu (zarówno Infanrix-y jak Pentaxim, ponadto Boostrix-y i Adacel). Także Engerix B nie zawiera tiomersalu. Szpitale i przychodnie mogą stosować leki z ważną datą ważności, o ile nie zostały wycofane z obrotu, w tym także stare zapasy szczepionek. Skład szczepionek jest jawny i można zawsze sprawdzić w ulotce lub na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Ponieważ zmiany (na korzyść) są możliwe, warto sprawdzić aktualną ulotkę.

Dostępne w Polsce szczepionki zawierające tiomersal przedstawiłem w tabeli.
Zawartość tiomersalu w szczepionkach dostępnych w Polsce (opr. własne)
Nazwa szczepionki Zawartość tiomersalu Uwagi
szczepionka przeciw błonicy D 30 j.m./dawkę dla młodszych dzieci
szczepionka przeciw błonicy d 5 j.m./dawkę dla starszych dzieci i dorosłych
szczepionka tężcowo-błonicza adsorbowana Td 50 µg/dawkę
szczepionka tężcowa adsorbowana TT 50 µg/dawkę
szczepionka błoniczo-tężcowa adsorbowana DT 50 µg/dawkę dla młodszych dzieci
szczepionka tężcowo-błoniczo-krztuścowa adsorbowana DTPw 50 µg/dawkę
Euvax B – szczepionka przeciw WZW B 50 µg/dawkę tylko stare serie, nowo wyprodukowane szczepionki nie zawierają tiomersalu

Generalnie jeżeli chodzi o źródło rtęci w organizmie, to ważniejsze jest spożywanie ryb często zanieczyszczonych groźną metylortęcią.

Co do odpowiedzialności za szczepienia, to ponieważ jest to zabieg lekarski, zatem odpowiedzialność za poprawne zakwalifikowanie do szczepień ponosi lekarz. Jeżeli szczepienie jest obowiązkowe, to odpowiedzialność za skutki NOP (niepożądane odczyny poszczepienne) wynikłe z prawidłowo przeprowadzonego szczepienia ponosi Skarb Państwa, jeżeli jest to szczepienie zalecane to wytwórca szczepionki. Podjęcie ewentualnych kroków prawnych proszę skonsultować ze swoim prawnikiem.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post