Badanie USG jamy brzusznej może w porę wykryć raka nerki

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Badanie USG jamy brzusznej może w porę wykryć raka nerki

Post autor: Asystentka »

Każdego roku 4,3 tys. osób zapada w Polsce na raka nerki. Zachorowaniu sprzyja podeszły wiek, nadciśnienie, nadwaga, palenie tytoniu, genetyka oraz - z niewyjaśnionych dotąd przyczyn - wysoki wzrost.

Rak nerki to siódmy najczęściej występujący nowotwór w Europie. Jeszcze 15 lat temu zaledwie 20 proc. pacjentów dożywało pięciu lat po postawieniu diagnozy. Dziś wskaźniki przeżyć pięcioletnich zbliżają się do 70 proc.

Dłuższe przeżycie pacjenci zawdzięczają nowatorskim technologiom opartym o tzw. terapie ukierunkowane molekularnie. Uczonym udało się zidentyfikować białka, które odpowiadają za raka nerki, jego wzrost i tworzenie przerzutów. Dzięki temu można było opracować leki, które blokują aktywność tych białek i pozwalają na kontrolowanie choroby.

Szanse na pełne wyleczenie wzrastają, gdy chorobę wykryje się wcześnie. Skutecznym sposobem jest badanie USG jamy brzusznej. Aż w 40-60 proc. przypadków rozpoznanie następuje przypadkowo w trakcie rutynowych badań kontrolnych lub np. okresowych badań pracowniczych.

Więcej: wyborcza.pl/biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post