Superkomputer onkologiczny także w Polsce

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Superkomputer onkologiczny także w Polsce

Post autor: Asystentka »

Superkomputer pomoże onkologom także w Polsce
Superkomputer Watson wspomaga leczenie i diagnostykę w 31 klinikach onkologicznych na świecie. Analizuje historie milionów pacjentów, by "uczulić się" na pierwsze symptomy raka, pełni również funkcję doradcy lekarza śledzącego naukowe publikacje. Do krajów, gdzie działa Watson, dołączyła Polska.

Watson to system sztucznej inteligencji, który ma dostęp do 600 tys. prac naukowych, 15 mln stron podręczników oraz 1,5 mln kart chorobowych pacjentów z całego świata.

W Polsce komputer będzie na razie wykorzystywany przez onkologów - i nie do leczenia wszystkich schorzeń nowotworowych, ale kilku wybranych: raka jelita grubego, piersi, żołądka, szyjki macicy i płuc. Pierwszym miejscem w naszym kraju, w którym pracować będzie system, jest Regionalne Centrum Zdrowia w Lubinie (Dolnośląskie) należące do grupy EMC Szpitale - informuje Gazeta Wyborcza.

Superkomputer ma 2880 rdzeni i 15 terabajtów pamięci operacyjnej. Nie jest to klasyczny komputer stojący w konkretnym pomieszczeniu, do którego można podejść, obejrzeć go i dotknąć. Działający w Lubinie Watson to system w chmurze pracujący w ramach Watson Oncology i IBM Watson Healthcare. Zaawansowana sztuczna inteligencja napędzana jest m.in. przez ponad 90 serwerów.

Więcej: biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post