Dlaczego w starszym wieku bywamy niewyspani

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Dlaczego w starszym wieku bywamy niewyspani

Post autor: Asystentka »

Naukowcy wyjaśniają, dlaczego w starszym wieku bywamy niewyspani
Sen wolnofalowy zaczyna skracać się już u trzydziestokilkulatków, zaś najbardziej dramatyczne pogorszenie tego stanu zachodzi w wieku średnim. Im jesteśmy starsi, tym bardziej skraca się także cała długość snu. Jak jednak podkreślają naukowcy, nie wynika to z malejących potrzeb na wypoczynek, ale z określonych czynników biologicznych związanych ze starzeniem się organizmu.

Starsi ludzie potrzebują snu tak samo jak młodsi, jednak z wiekiem tracą zdolność do satysfakcjonującego wypoczynku - informują naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Jak tłumaczy Matthew Walker, jeden z autorów artykułu opublikowanego w piśmie „Neuron”, w miarę starzenia się mózgu neurony i obwody w rejonach odpowiedzialnych za sen ulegają degradacji. Zmniejsza się przez to długość snu wolnofalowego - czyli fazy, w której następuje głęboki wypoczynek. W normalnej sytuacji faza ta odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu w dobrym stanie pamięci oraz percepcji.

Przywoływane przez Walkera wyniki badań sugerują, że „starsi dorośli nie mają zmniejszonej potrzeby snu, lecz raczej upośledzoną zdolność jego generowania. Przez to starsze osoby cierpią z powodu niezaspokojonej potrzeby snu” - cytuje PAP Nauka w Polsce.

Długotrwałe niedobory snu przyczyniają się do pogorszenia stanu fizycznego i psychicznego w miarę starzenia się, mogą też podnosić ryzyko demencji. W związku z tym, jak podkreśla Matthew Walker, naukowcy powinni dokładniej zbadać opisywany problem.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post