Szpitale nie przestrzegają standardów opieki okołoporodowej

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Szpitale nie przestrzegają standardów opieki okołoporodowej

Post autor: Asystentka »

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar po raz kolejny interweniuje w MZ sprawie standardów opieki okołoporodowej. Z sygnałów które otrzymuje RPO wynika, że standardy nie są powszechnie realizowane przez szpitale.

Także informacje przedstawione przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz opublikowane przez Najwyższą Izbę Kontroli wyniki kontroli funkcjonowania opieki okołoporodowej na oddziałach położniczych potwierdzają, że standardy opieki okołoporodowej są nie tylko nieprzestrzegane, ale i wiedza o ich istnieniu bywa znikoma zarówno wśród samych pacjentek, jak i personelu medycznego – wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czego dotyczą nieprawidłowości?

Nieprawidłowości występują np.: w procesie dokumentowania przeprowadzanych czynności medycznych, mimo iż rzetelnie sporządzona dokumentacja medyczna jest m.in. podstawą do późniejszej oceny prawidłowości i jakości udzielonych świadczeń zdrowotnych. Odnotowuje się też częste przypadki udzielania świadczeń zdrowotnych kobietom rodzącym w warunkach naruszających ich poczucie godności i intymności.

Rzecznik zwraca też uwagę na zjawisko rosnącej „medykalizacji” porodu fizjologicznego. W wielu przypadkach przeprowadza się zabiegi, które personel medyczny traktuje jak stały element porodu fizjologicznego, bez względu, czy istnieje potrzeba ich zastosowania, czy nie. Realizacja standardów opieki okołoporodowej nie przynosi spodziewanych efektów w zakresie respektowania przygotowanego planu porodu oraz w aspekcie propagowania naturalnego karmienia noworodków i niemowląt. Prawo kobiety do nieprzerwanego dwugodzinnego kontaktu z noworodkiem, gwarantowanego przepisami standardu opieki okołoporodowej, także nie w każdym przypadku jest respektowane – wskazuje RPO. cd...politykazdrowotna.com
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post