Dostęp do dokumentacji medycznej: są przepisy!

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Dostęp do dokumentacji medycznej: są przepisy!

Post autor: Asystentka »

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zapewniającą prawo do leczenia bólu każdemu pacjentowi. Nowe przepisy precyzują także dostęp do dokumentacji medycznej.

– Wreszcie, po wieloletniej „walce” udało się nam wyprostować sprawę rozbieżności prawnej w tej kwestii – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Jakie zmiany?


– Nowela doprecyzowuje, że papierowa dokumentacja medyczna w oryginale będzie udostępniana pacjentowi do wglądu w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych (z możliwością sporządzania notatek lub zdjęć) oraz na wniosek pacjenta –odpłatnie - przez sporządzanie odpisów, wyciągów albo wydruków z potwierdzeniem za zgodność z oryginałem. Dokumentacja medyczna prowadzona w postaci elektronicznej ma być udostępniana za pośrednictwem komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych.

– Oryginał dokumentacji medycznej winien zawsze pozostawać w placówce, która go wytworzyła i która jest jego właścicielem (za wyjątkiem żądania organów władzy publicznej i sądów oraz w sytuacji, gdy sporządzenie kopii mogłoby spowodować opóźnienie w udzieleniu świadczenia zdrowotnego, co zagrażałoby życiu lub zdrowiu pacjenta.

Dokumentacja po śmierci lekarza


– Zgodnie z nowymi przepisami, po zakończeniu działalności leczniczej przez placówkę (np. z powodu jej likwidacji) dokumentację medyczną przejmie podmiot, który przejął jej zadania. W sytuacji braku takiego podmiotu, np. w przypadku śmierci lekarza, pielęgniarki lub położnej, wykonujących zawód w formie praktyki zawodowej, dokumentację przejmie samorząd zawodowy - odpowiednio okręgowa izba lekarska lub okręgowa izba pielęgniarek i położnych.

Dokumentacja po śmierci pacjenta


– W myśl noweli, po śmierci pacjenta dokumentacja medyczna będzie udostępniania osobie przez niego upoważnionej za życia lub osobie, która w chwili zgonu pacjenta była jego przedstawicielem ustawowym. Jest to doprecyzowanie przepisów, na których podstawie obecnie zezwala się na wgląd do dokumentacji medycznej zmarłego, ale już wydanie jej kopii budzi wątpliwości.

Informacja dla pacjenta


– Ustawa przewiduje ponadto, że pacjent będzie mógł uzyskać informację o stanie zdrowia, proponowanych metodach diagnostycznych i leczniczych, wynikach leczenia oraz rokowaniach nie tylko - jak do tej pory - od lekarza, lecz także od osób wykonujących zawód medyczny - stosownie do zakresu posiadanych przez nie uprawnień do udzielania świadczeń - np. ratowników medycznych i pielęgniarek.


– Zgodnie z nowymi przepisami, prawo do leczenia bólu będzie przysługiwało każdemu pacjentowi. Ma ono być realizowane zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, bez względu na źródło bólu, wiek pacjenta i miejsce pobytu. To ważny temat również podnoszony od lat, wymaga rozpowszechnienia wiedzy o bólu, jego klasyfikacji, stopniowaniu natężenia, co ma szczególne znaczenie podejmowanym leczeniu, koordynacji leczenia w tym zakresie – podkreśla szefowa PPOZ.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post