Ranking najdroższych leków świata

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Ranking najdroższych leków świata

Post autor: Asystentka »

Na rynku leków padają kolejne rekordy. Najczęściej dotyczą medykamentów stosowanych w leczeniu chorób rzadkich. Ostatnim przykładem może być firma Biogen, która wyceniła lek Spinraza na 375 tys. dolarów. Początkowa propozycja ceny wynosiła 750 tys. dolarów.

Firma postanowiła zmniejszyć cenę po tym jak na Biogen spadła fala krytyki, a akcje na giełdzie notowały znaczne spadki. W wypowiedzi dla CBS News firma broniła się, że cena ustalona była stosunkowo do wartości klinicznej leku i odpowiadała na potrzeby Biogenu w dalszych pracach rozwojowych.

Faktycznie koszty leków stosowany w chorobach rzadkich utrzymują podobne wartości, nieadekwatne do kosztów produkcji. Reinsurance Group of America przygotowała ranking najdroższych leków, który dokładnie oddaje aktualną sytuację.

1. Glybera, 1,21 miliona dolarów rocznie

Jest to terapia genowa od UniQure stosowana w przypadku niedoboru lipazy lipoproteinowej. Lek nie jest jeszcze zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych, a jego cena w Europie wynosi ponad 1 mln dolarów.

2. Ravicti, 793,632 tys. dolarów

To lek na zaburzenia cyklu moczowego (UCD). W roku 2016 lek przyniósł już 151 milinów dolarów przychodu. Wyłączność Horizon na lek wygaśnie w roku 2020.

3. Lumizyme, 624,400 tys. dolarów

Terapia stosowna w leczeniu choroby Pompego, niedoboru enzymu, które dotyka 40 tys. ludzi rocznie. Sanofi nabyła lek wraz z siostrzanym lekiem Myozme w roku 2011. W ubiegłym roku zyski z franczyzy na lek wyniosły 725 mln dolarów. Myozyme nie jest już dostępny w Stanach, a zyski z leku przyniosły firmie 240 mln dolarów.

4. Carbaglu, 585,408 tys. dolarów

Doustne leczenie hipamonemii u pacjentów z niedoborem NAGS od firmy Recordati

5. Actimmune, 572,292 tys. dolarów

Leczenie złośliwych przypadków osteoporozy i przewlekłych ziarniaków, Horizon Pharma

6. Soliris, 542,640 tys. dolarów

Nietypowy zespół hemolityczny mocznicy, Alexion

7. Alprolix,503,880 tys. dolarów

Lek na hemofilie B, Bioveartiv cd...politykazdrowotna.com
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post