„Szczepionki to znamię Bestii” – historia ruchów antyszczepi

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

„Szczepionki to znamię Bestii” – historia ruchów antyszczepi

Post autor: Asystentka »

„Szczepionki to znamię Bestii” – historia ruchów antyszczepionkowych
Od momentu wprowadzenia w 1853 roku na Wyspach Brytyjskich Compulsory Vaccination Act (ustawy o szczepieniach), kolejne teorie dotyczące złowrogich skutków szczepionek pojawiały się niemal każdego roku – tłumaczy Marcin Napiórkowski, opisując historię ruchów antyszczepionkowych.

„Niektóre z mitów na temat szczepionek umierały niemal natychmiast, ginąc w pomroce dziejów. Inne, które doczekały się bardziej elokwentnych zwolenników, inspirowały mniej lub bardziej liczne grupy społeczne, prowokując płomienne kazania, ulotki i masowe protesty”- czytamy na portalu mitologiawspolczesna.pl.

Marcin Napiórkowski, semiotyk kultury, badacz mitów, wybrał kilka najciekawszych antyszczepionkowych pomysłów z pierwszego okresu ich stosowania:

• Szczepionki to znamię Bestii zapowiedziane w Apokalipsie;

• Szczepionki na ospę są nieczyste, bo pochodzą od zwierząt. Mogą więc zarazić dzieci zwierzęcymi chorobami.

Wersja bardziej radykalna: pochodzą od zwierząt, więc mogą zamienić dzieci w zwierzęta (po szczepionkach wyrosną im kopytka);

• Szczepionki są nową wersją piętnowania – oznaczania niewolników i przestępców;

• Szczepionki przenoszą choroby umysłowe.

- Warto też pamiętać, że pierwsze szczepionki przeciw ospie faktycznie wyglądały dość makabrycznie. Opierały się na nacinaniu skóry dzieci i wcieraniu w ranę płynu pozyskanego z ran dzieci zaszczepionych wcześniej (lub bezpośrednio od cieląt). Te szczepionki faktycznie często zostawiały paskudne blizny (stąd porównania do piętna czy znamienia Bestii), bywały też przyczyną groźnych powikłań i zakażeń - pisze Napiórkowski.

Jak wskazuje, oprócz poszczególnych teorii warto zdać sobie sprawę z szerokiego kontekstu społecznego pierwszych ruchów antyszczepionkowych:

- Przede wszystkim, były to ruchy o silnej podbudowie religijnej, rozpowszechnione wśród najniższych warstw społeczeństwa. Ich źródłem był lęk przed nową praktyką, w ramach której państwo w sposób dotychczas niespotykany ingerowało bezpośrednio w ciało obywateli.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post