Rekonstrukcja piersi: która metoda przynosi większą satysfak

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Rekonstrukcja piersi: która metoda przynosi większą satysfak

Post autor: Asystentka »

Rekonstrukcja piersi: która metoda przynosi większą satysfakcję?
Co bardziej komfortowe dla kobiety po mastektomii? Rekonstrukcja za pomocą implantów, czy autologiczne przeszczepienie tkanki z brzucha? Nowe badanie ujawnia różnice po rocznej obserwacji.
Badanie trwało 5 lat włączając 57 chirurgów plastycznych w celu porównania jakości życia kobiet po poddaniu się dwóm metodom rekonstrukcji piersi: implantom lub autologicznemu przeszczepieniu tkanki z brzucha. Badacze analizowali wyniki pacjentek po mastektomii przeprowadzonej z powodu choroby na inwazyjnego lub przewodowego raka piersi in situ. Badanie objęło ponad 1,6 tys. kobiet.

Po roku, chore, które miały wykonane przeszczepienie wskazywały na wyższą satysfakcję z piersi w porównaniu do kobiety, którym wszczepiono implant. Chore po przeszczepieniu wskazywały również na lepsza kondycję seksualna i psychologiczną, choć komfort fizyczny nie został osiągnięty w pełni po roku w żadnej z grup, podobnie komfort w okolicach brzucha u tych kobiet, które przeszły przeszczepienie tkanki. Jednak depresja i lęk uległy zmniejszeniu w obu grupach a chore z implantami wskazywały na mniejszy ból oraz znużenie niż kobiety po autoprzeszczepieniu.

Jak zauważa Medscape, odsetek obustronnych mastektomii wzrósł z powodu preferencji pacjentek, ale wiedza na temat satysfakcji oraz wyników chirurgicznych i procedur rekonstrukcyjnych nadal pozostaje limitowana. Tymczasem rekonstrukcja piersi pomaga odzyskać wizerunek własnego ciała i zmniejsza stres związany z mastektomią.

Pacjentki po autoprzeszczepieniu były bardziej usatysfakcjonowane ze swojego wyglądu i wskazywały na większy psychologiczny i seksualny komfort niż chore po wszczepieniu implantów, choć ich samopoczucie fizyczne było gorsze za sprawą bólu i znużenia niż kobiet z implantami.źródło: termedia.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post