Efekt jojo u pacjentów z chorobą wieńcową jest niezależnym c

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Efekt jojo u pacjentów z chorobą wieńcową jest niezależnym c

Post autor: Asystentka »

Efekt jojo u pacjentów z chorobą wieńcową jest niezależnym czynnikiem prognostycznym chorób układu krążenia
Im większe wahanie masy ciała, tym większe ryzyko”, uważają autorzy studium przeprowadzonego pod kierunkiem dr Sripala Bangalore z Nowojorskiego Uniwersytetu Medycznego w Nowym Jorku. Wśród osób o największym kwintylu wahania masy ciała (średnie wahanie ok. 3,6 kg), ryzyko dla choroby wieńcowej sięga 64%, choroby układy krążenia – 85%, zgonu – 124%, zawału mięśnia sercowego – 117% i udaru – 136% w porównaniu do kwintyla o najniższej rozpiętości (0,9 kg lub mniej), wynika z badań Amerykanów.

Rozpiętość różnic masy ciała jest również związana z zachorowalnością na cukrzycę wśród pacjentów z chorobą niedokrwienną serca (ChNS). Osoby o największym jej wahaniu masy ciała w zestawieniu z najmniejszą jej zmiennością są o 78% bardziej narażone na cukrzycę, i stanowi to – jak zauważają naukowcy – niezależny czynnik prognostyczny. Autorzy badań przeanalizowali dane z przeprowadzonego w 2005 roku badania Treating to New Targets (TNT), w którym uczestniczyło 10 001 stabilnych pacjentów z zawałem mięśnia sercowego w wywiadzie, stwierdzoną ChNS lub wcześniejszą ponowną rewaskularyzacją. U uczestników, którym podawano 80 mg dziennie atorwastatyny w porównaniu z tymi, którzy otrzymywali 10 mg dziennie tego leku zaobserwowano znaczne obniżenie poziomu cholesterolu LDL i duży spadek liczby incydentów sercowo-naczyniowych w szczególności nieśmiertelnych zawałów mięśnia sercowego w średnim czasie 5 lat. Pacjentów ważono w 3., 6., 9., i 12. miesiącu, a następnie co pół roku. Wśród 9509 osób po dokonaniu analizy post hoc każdy wzrost odchylenia standardowego w wahaniu masy ciała (1,5–1,9 kg) wiązał się ze znacznym wzrostem ryzyka wystąpienia objawów klinicznych wspomnianych chorób.
Osobom otyłym zaleca się zrzucenie zbędnych kilogramów, ale przybieranie na wadze na powrót może być szkodliwe dla zdrowia, podsumowali naukowcy.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post