Kto w świetle najnowszych przepisów kwalifikuje dzieci do sz

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Kto w świetle najnowszych przepisów kwalifikuje dzieci do sz

Post autor: Asystentka »

Kto w świetle najnowszych przepisów kwalifikuje dzieci do szkół/oddziałów sportowych i mistrzostwa sportowego?
Odpowiedziała

dr n. prawn. Tamara Zimna
Kancelaria Prawa Medycznego (tamarazimna.pl)

Od 26 stycznia 2017 r. obowiązują nowe zasady kwalifikacji dzieci do publicznych szkół sportowych. Na podstawie art. 137 nowej ustawy Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz. U. z 2017 r., poz. 59) do szkół sportowych1 przyjmuje się kandydatów, których bardzo dobry stan zdrowia potwierdzono orzeczeniem lekarskim wydanym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ustawodawca uznał więc, że przy kwalifikacji dziecka do szkolenia sportowego odbywającego się w publicznej szkole podstawowej wystarczająca powinna być ocena lekarska dokonana przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej podczas badania bilansowego, w którym następuje kwalifikacja ucznia do grupy na zajęciach wychowania fizycznego (w tym nauki pływania) i sportu szkolnego2. Jednocześnie z dniem 26 stycznia 2017 r. uchylono przepis art. 20h ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty3, zgodnie z którym dotychczasowe orzeczenia o bardzo dobrym stanie zdrowia kandydatów do szkół/oddziałów sportowych i mistrzostwa sportowego wydawał lekarz specjalista w dziedzinie medycyny sportowej lub inny uprawniony lekarz.
Ponadto, w toku kształcenia w szkole sportowej od 1 września 2017 r., w przypadku opinii lekarza uzasadniającej brak możliwości kontynuowania przez ucznia szkolenia sportowego uczeń przechodzi od nowego roku szkolnego lub nowego semestru do oddziału szkolnego działającego na zasadach ogólnych.

Podsumowując: nowe prawo oświatowe wymaga zaświadczenia od lekarza POZ do przyjęcia dziecka do publicznej szkoły sportowej, a lekarz POZ zgodnie z zakresem swoich zadań kwalifikuje uczniów do zajęć wychowania fizycznego i sportu szkolnego. Kompetencje lekarza POZ zostały ustawą poszerzone o kwalifikację dzieci do programu zajęć sportowych realizowanych w ramach publicznej edukacji szkolnej.

Z uwagi na nowy stan prawny publiczne szkoły sportowe mogą się domagać przy rekrutacji tylko zaświadczenia od lekarza POZ. Lekarz POZ powinien więc wydać odrębne zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka na potrzeby kontynuacji nauki w sportowej szkole podstawowej. Karta badania bilansowego zawiera znacznie więcej informacji o stanie zdrowia ucznia niż wymaga tego proces rekrutacji do szkoły sportowej i nie powinna zastępować zaświadczenia wymaganego ustawą Prawo oświatowe, do którego mają wgląd osoby niezobowiązane do zachowania tajemnicy informacji o stanie zdrowia pacjenta.

Uprawianie sportu poza obowiązkowymi zajęciami szkolnymi (np. dodatkowe treningi po lekcjach, zawody pozaszkolne) wymaga kwalifikacji od lekarza medycyny sportowej, zgodnie z nadal obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14 kwietnia 2011 r. w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia (Dz. U. Nr 88, poz. 500).
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post