GIS: "ośmiorniczki" w inkubatorach dopuszczalne po spełnieni

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

GIS: "ośmiorniczki" w inkubatorach dopuszczalne po spełnieni

Post autor: Asystentka »

GIS: "ośmiorniczki" w inkubatorach dopuszczalne po spełnieniu wymogów
Wydziergane z włóczki, kolorowe ośmiorniczki, które mają dawać maluchom w inkubatorach poczucie bezpieczeństwa i stymulować ich rozwój, mogą być stosowane na oddziałach szpitalnych, jeśli spełniane są wymagania dot. ich tworzenia i używania - wskazuje GIS.

"Ośmiorniczki dla wcześniaków" to akcja zapoczątkowana w Danii, która rozszerza się na wiele krajów i zyskuje popularność także w Polsce. Bawełniana ośmiorniczka jest przyjemna w dotyku, a jej ramiona kształtem mają przypominać pępowinę. Ośmiorniczka ma pomagać w odtwarzaniu warunków życia płodowego, stwarzając możliwość chwytania i stymulować rozwój przez dotyk.

GIS wskazał w wydanym stanowisku, że kierownik szpitala ma prawo do podjęcia indywidualnej decyzji dotyczącej dopuszczenia "ośmiorniczek dla wcześniaków", w zależności od lokalnych uwarunkowań i wyników analizy ryzyka.

Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz wyjaśnia, że zastosowanie ośmiorniczek w oddziałach wcześniaków i noworodków jest możliwe, jeżeli zostaną uwzględnione warunki prawidłowego ich przygotowania i użytkowania.

GIS wskazuje, że jednorazowo z jednej ośmiorniczki może korzystać tylko jedno dziecko i przypomina, że dziergane głowonogi muszą być prane w przypadku każdego skażenia, zabrudzenia lub zanieczyszczenia, nie rzadziej niż co 48 godz.

Ośmiorniczki, podobnie jak inna bielizna szpitalna, powinny być poddawane praniu zgodnie z procedurą ogólnoszpitalną dla oddziału noworodkowego. Do prania i płukania ośmiorniczek należy stosować preparaty dopuszczone do stosowania u wcześniaków i noworodków.

GIS zaznacza, że ośmiorniczki nie mogą być wynoszone do domu zarówno w trakcie hospitalizacji dziecka, jak i w związku z jego wypisem ze szpitala. Zaznacza również, że rodzice i osoby trzecie powinni do minimum ograniczyć kontakt z ośmiorniczkami w celu wyeliminowania ryzyka ich zanieczyszczenia lub skażenia.

Inspektor podkreśla, że w przypadku wystąpienia u dziecka choroby zakaźnej, zakażenia, kolonizacji drobnoustrojami chorobotwórczymi lub zgonu z ich powodu, ośmiorniczkę należy przekazać do utylizacji.

Szczegóły akcji znaleźć można m.in. na facebooku, na profilu - ośmiorniczki dla wcześniaków. W akcję dziergania ośmiorniczek angażuje się wiele wolontariuszek; organizowane są nawet specjalne warsztaty, gdzie można nauczyć się jak je zrobić albo, przy braku zdolności, przekazać włóczkę.
źródło: biolog.pl
ODPOWIEDZ